17 Ноември 2024неделя01:19 ч.

Борислав Гуцанов към министъра на енергетиката: Обърнете внимание на опасността от новото ядрено гориво за АЕЦ Козлодуй

В сферата на енергетиката сме свидетели на некомпетентност и слугинаж, обяви председателят на ПГ на БСП

автор:Дума

visibility 6014

"Кой и защо разреши Пети блок да се зарежда с друго ядрено гориво? Откакто бяха подписани тези договори, някой беше ли наясно, че касетите за старото ядрено гориво за Пети блок са 48, с шест повече от отколкото за ново ядрено гориво за Шести блок, които са 42? Което значи, че имаме повече отработено ядрено гориво. Тоест имаме един огромен процент повече отработено ядрено гориво. Всички са наясно че американската страна - Уестингхаус, не поемат никакъв ангажимент за отработеното ядрено гориво. Как се подписват тези договори, първо със стари енергийни ресурси, каквито са в Пети блок? Какво е това безумие на което сме свидетели? Вие не сте били министър по това време, но кой е този, който е направил подобно национално предателство към интересите на Република България?"

С тези думи към министъра на енергетиката Владимир Малинов, се обърна председателят на ПГ на БСП за България" Борислав Гуцанов по време на изслушването на Малинов в Народното събрание.

Гуцанов каза, че обявената тема на изслушването - за мястото на съхраняване на отработеното ядрено гориво е последната брънка от огромните проблеми, които могат да сполетят ядрената ни енергетика. Той постави най-важните според него въпроси:

"Някой съобразил ли се е с това, че имаме повече касети за зареждане, повече отработено ядрено гориво, при никакви ангажименти от страната - доставчик от Уестингхаус? Какви са били експериментите в Чехия и Украйна със зареждането на подобно зареждане гориво? Просто го казвам предварително, да се подготвите, защото това е национално предателство, на което сме свидетели в момента." 

Според социалиста днешното изслушване е заради дългосрочна некомпетентност, алчност, слугинаж, свързани с енергетиката и особено - с ядрената енергетика. Той припомни, че от 2019 има два договора. Единият от тях за 1.5 милиона, вторият за 5 милиона, платени от АЕЦ Козлодуй за Уестингхаус. Единият - за да се докаже че тяхното ядрено гориво може да бъде ползвано, а вторият, че ядреното гориво е безопасно, което е абсурд.  Българската държава плаща на частна компания, за да докаже тя, че тяхното гориво може да бъде ползвано, и няма такъв случаи по света. 

"Явно натискът е доста голям за да има доставка на друго ядрено гориво. Пети блок започна поетапно да се зарежда с новите касети. Защо не е направен ремонтът на Пети блок - за да може да се ползва това ядрено гориво, за което Уестингхаус не произвежда новите касети, а произвежда само старите касети. Затова Пети блок се зарежда с 48 касети, а Шести - с 42 касети. От тази разлика от 6 касети загубата на България ще бъде 750 милиона евро. Много или е малко това за бедна България?", представи ситуацията в цифри Борислав Гуцанов

Той посочи, че в Европа 20 процента се ползват ядрени горива от Русия, а от САЩ около 15 процента, и че няма забрана за това. 

"Ние сме единствената държава която доброволно се чуди как да направи така, че нашият ток да бъде по-скъп. Нашата цел не е просто да изградим АЕЦ Белене ей така, не да изградим Седми и Осми блокове на Козлодуй за да ги има, а да направим по-евтина електроенергия за българите. И да имаме по-голяма печалба за износ на ток, ако има такъв. С тези решения, с които една част от народните представители се направиха на ядрени физици, правим още по-голям проблема, по-скъпа електроенергията, и по-голяма зависимост от страна на България", обърна се към залата Борислав Гуцанов. Той посочи, че авторите на тези решения са сбъркали нещата из основи. И започна питането си по същество:

"Ще кажа само за безопасноста, защото тя пряко засяга всеки един от нас, България и околните държави. С това зареждане неутронния флуенс е с един порядък по-висок! Един порядък! Кой ще поеме отговорността и ще подпише за стареенето и рушенето  на метала?  Има ли някой който да не е наясно че зареждането с подобни касети в Чехия и Украйна не е особено успешно? Стига се до 10  разхерметизирани касети от 48. Което значи автоматично повишаване на радиацията. От една страна Пети и Шести блок имат срок 30 години, той изтича. Кой е този който ще ги подпише нещата. Кой е този конструктор, те са руски конструктори, дето ще си сложат подписите? Имаше ли натиск върху независимата Агенция за ядрено регулиране в България да се вземат тези касети с друго ядрено гориво?" 

Председателят на ПГ на "БСП за България" още веднаж призова министър Малинов да обърне внимание именно на този проблем с безопасността:  Първо - на  по-високия порядък на на неутронния флуенс и стареенето на метала. И на това, че  парогенераторът на Шести блок който постоянно излиза от строя, може да се види се види като детска играчка спрямо това, което може да се случи със самия Шести блок. 

"Трябва да се стигне до нещо сериозно ли, за да се разбере, че народни представители не може да се правят на ядрени физици. За да не стане късно и да не се коментират нещата по друг начин в тази зала", заключи Борислав Гуцанов.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ