БИРАТА
/ брой: 171
Седим на по бира Шинката, Попето, Толята, Минчо, Илия, Ивайло и аз. Борето идва по-рядко, остана без работа и за бирица пари няма. Тук всеки вторник под лозината при Митко с помощта на пенливата течност чепкаме "светата троица" - политика, телевизия, футбол. Не бързаме заникъде. Дип, че не сме изпаднали като Швейк, изпуснал влака за Будейовице: "Докато чаках най-близкия влак, на мене ми се случи нещастието да седна на бюфета и да пия една бира след друга." Шинката е консервативен, държи на "Загорката", в социализма заарското пиво удари в земята всички наши бири. Аз отпивам от "Старопрамен-а", поживял съм в Чешко, та всеки път повтарям, че там има и други бири, къде-къде по-пивки, които тия от масата не са помирисвали, като "Велкопоповицки козел" или "Крушовицко пиво". Нали сме познавачи, акцентираме на пяната. Качествената бира се познава и по това, че има пяна висока поне 5 см и се задържа 5 минути. Криво да седим, право да съдим, но ако има някаква област от индустрията, в която има нещо като напредък, това ще да е пивоварството. Вярно, някои наши пивоварни бяха раздадени евтинко, но днес в тази индустрия има и чужди инвеститори, и родни производители, съществува реална конкуренция. Е, и тук замирисва на гнило, като в оная история с огласения разговор на премиера генерал Борисов, който изкомандва митническия шеф генерал Ваньо Танов да извади хората си от фабрика "Леденика" на Мишо Бирата. Сетне фабрикантът се спомина, след време и жена му го последва на оня свят. Мистерии някакви, които правозащитните органи отминават, те са само мезе за жълти вестници и за разговори на чаша пиво.
На нашия пазар сега се предлагат над 80 марки бира, от които 8 марки лицензионна, произвеждани в шест компании, три от които са мултинационални. Напоследък са модни миксовете от плодови сокове и бира. Начинаещите пиячи и жените си падат по тях. Не ми побира умът как истински бираджия ще преглътне течност, пък и тя да се нарича радлер. Чу се също, че нашите пивовари са изобретили и пиво за кърмещи жени, чиято употреба увеличавала бюста им. Дай, Боже, да е така!
Не забравяйте, че имаме и бирена партия. На учредяването й бях гост, поканил ме бе Георги Гълов. Той, и тия около него, издаваха вестник "1001 халби", пазя няколко броя за спомен. Хубав вестник, нормален, не ругаеше събратята си, както сега се зъбят един срещу друг централните всекидневници. От вестника с многото халби научих, че бирата, която е ниско калорична и даже адски полезна, е невинна за "бирените" кореми, тия с които подпираме масата под асмата, а грешници са мезетата, пълни с холестерол, с които по-леко я преглъщаме. Така твърдят чехите, които имат бирата за вода. Там на калпак се падат по 170 литра годишно. Чехия е на първо място в света пред Ирландия, Германия, Австрия, Великобритания, Белгия... Ние пием три пъти по-малко от рекордьорите - 69 литра на човек годишно. В по-силните години за пивоварството - 2007 и 2008 г., достигнахме 74 литра на глава от населението, толкова колкото сме имали през 1989 г. После кризата сви потреблението, сега българите предпочитат по-евтините марки и пластмасовите опаковки, особено с предложения от типа "З литра на цената на 2,5" или "купи 5 за цената на 4". Нашенецът пие бира предимно вкъщи, въпреки че най-качествена е наливната, после в метална кутийка (кен) и в стъклената бутилка, а в пластмаса пивото е най-долу в класацията. По време на европейското по футбол сме се наливали с около 3 до 5 процента повече от обичайно. "Няма нищо по-хубаво от жегите" - радват се пивоварите на горещините. Сигурно по-леко ще се преживяват и горещите олимпийски вълнения с кехлибарената напитка.
Умението да се прави бира е толкова старо, колкото и месенето на хляб. Тогава човекът още не е познавал виното. Преди 2100 г. вавилонският владетел Хамуаби издава закон, съгласно който всеки продавач, който разрежда пивото или сипва по-малко, се наказва с удавяне. Запомнете, че в списъка на храните на кораба на Ной е и бирата.
"Течното щастие" идва в България късно, но в замяна на това - от страната, в която е култ. Най-старата бира у нас е "Шуменско пиво" - от 1882 г. и историята й е свързана с чеха Франц Милде. "Чешка връзка" има и в София - през 1885 г. братя Прошек построяват бирена фабрика и бирария към нея, предходница на "Дълбок зимник", в която "се точи" знаменитото "Прошеково пиво". Но малцина знаят, че фамилията Прошек има пръст и в изграждането на Орлов мост и Лъвов мост.
И на финала - виц. Дано не го знаете. Двама си говорят. "Няма нищо по-хубаво от една бира в този пек! - казва единият. "Има - отвръща другият - две бири!"