Силата е в стила, или златни съвети за модерна визия
Шивачът на личността Алберто Веделаго създава индивидуална елегантност за всеки
/ брой: 154
Маестро Алберто Веделаго е приел за своя мисия популяризирането на италианската философия за елегантност. Като дизайнер и стилист той помага на мъжете от различни точки на света, включително и в България, да открият тайните на истинския стил и модерната визия. Определя себе си като Personalitailor - шивач на личността. При персоналното създаване на дрехата той се съобразява не само с физическите размери на всеки клиент, а с личността, характера и вътрешния свят на човека. Създаден по този начин, костюмът придава стойност на мъжа. Веднъж месечно Алберто Веделаго идва в ателието си в София, за да предава и споделя своя опит чрез лични срещи и лекции. Някои негови златни съвети са изключително ценни за онези, които искат да бъдат уверени в силата на своя стил.
Елегантността е повече от визитка
Да бъдем елегантни означава да се чувстваме комфортно в дрехите и да сме с подходящ тоалет за всяка ситуация. Когато сме добре облечени, се чувстваме по-уверени, по-авторитетни и предизвикваме уважение в хората отсреща. Елегантността е пряко свързана с успеха. Ако един мъж е възприемчив, в рамките на година е способен да промени и подобри начина си на обличане. "Елегантността е огледало на личността ни, първата ни визитка", убеден е маестро Алберто Веделаго.
Индивидуалността може да се изгради
Когато се изработва костюм, е важно да се вземат не само физическите мерки на тялото, но е необходимо да се разбере и личността на човека, за когото се прави тази дреха. Някой решава, че нещо е модно и ние носим това, което някой друг е преценил за нас, че е хубаво да облечем. Но в света на елегантността има правила, които подминават модата и остават във времето. Когато ги следва, като се съобразява със собствената си личност, мъжът може да изгради своя индивидуален начин на обличане и поведение в обществото. "Вярвам, че всички сме уникални“, споделя Алберто Веделаго и подчертава, че най-ценното, което прави, е да помага на господата сами да открият и да създадат своя стил.
Персонализирането на целия гардероб
Не е необходимо мъжете да имат много дрехи. Важното е да са практични и съобразени с личността и професията на всеки представител на силния пол. Голямото предимство на такъв гардероб е, че той е фокусиран и отделните елементи в него се съчетават добре помежду си за различни ситуации. При създаването му всеки мъж трябва да не забравя сферата, в която работи; да има предвид дали, колко често и къде пътува - предимно по работа или за удоволствие; с какви хора се среща; и, разбира се, добре е да прецени бюджета, с който разполага.
Доброто съчетаване на всички елементи
Най-сериозният проблем, касаещ гардероба на господата, обикновено е свързан с това, че различните елементи вътре трудно се комбинират един с друг. Това се дължи често на начина, по който мъжът (или някой вместо него) пазарува. Той може да си купи риза от летището, вратовръзка от магазина, съпругата да му подари костюм, децата да се погрижат за някакъв аксесоар или нещо друго. Резултатът е, че всички артикули, които има, не се съчетават добре. Освен това доста представители на силния пол просто не обичат да влизат в магазините. Изброените фактори често са в основата на причината дрехите на мъжете да не са в крак с модата и живота като цяло. А "старият гардероб е враг номер едно на елегантността", твърди Алберто Веделаго.
Разпознаването на качеството
Модерният потребител познава какво наистина е добро и знае реалната му стойност. При дрехите всички зависи основно от плата и от начина на изработка. Качествените материи са толкова фини, че не позволяват друга техника освен ръчна работа. Хубавото сако, се познава по това, че вътрешната и външната страна отпред в долната част се разделят. Това означава, че не е използвано лепило, характерно за индустриалното производство. Такова сако дава възможност на тялото да диша. Панталонът с високо качество има пенсове, изработени на ръка, които позволяват при сядане той леко да се разширява, за да е по-удобен и същевременно коланът да стои по тялото, а закопчаването е разпределено между три копчета. При ръчно изработената риза шевът на ръкава се разминава с този отстрани на тялото, което дава по-голямо движение. Копчетата трябва да са от седеф, който лесно се разпознава: когато го доближите до устната си, то трябва да е студено дори през лятото (пластмасовите винаги са топли).
Свободата да носиш дрехи за удоволствие
Персонално ушитият костюм по поръчка, който отразява индивидуалността на личността, придава стойност на мъжа. Разликата между такава и индустриално изработена дреха е огромна. Смисълът не е в това да имаш и да си облечен с костюм, защото трябва, важното е да ти е приятно да го носиш. Много често мъжете се чувстват некомфортно, когато носят сако и официален панталон, защото те не са ушити специално за тях, не са съобразени с физиката им, камо ли с предпочитанията и характера им. А елегантният мъж е този, който има свободата да се облича за свое удоволствие.
Комбинацията между класика и съвремие
Добре е, да се има предвид, че при модерно изглеждащия костюм и двете му основни части са леко скъсени и по-тесни. Същото важи и за ръкавите на сакото, а на гърба има един или два по-дълбоки шлица (срязвания). Модерна е визията с по-тесен ревер. Панталоните не са дълбоки. Консервативният (за бизнес ситуация) е без маншет, а с него по правило визията е по-спортна. Освен класическия едноцветен костюм, комбинацията на различно сако и панталон също е елегантна и подходяща за бизнес среща. Някои български мъже неоснователно се страхуват от този тип визия.
Адекватното обличане според ситуацията
Деловият мъж е добре винаги да има в офиса си син блейзър (съответно зимен и летен) в случай, че се появи неочаквана среща. В зависимост от типа бизнес, конкретната ситуация и характера на събитието, трябва да е облечен в съответствие със своя висок социален статус или по-семпло. Ако бизнесмен, например, отива в банка, за да получи финансиране, не трябва излишно да демонстрира своето благосъстояние. При бизнес пътуване практично решение за деловия мъж е да има едно хубаво синьо сако и три подходящи панталона за три различни аутфита (вместо три отделни костюма). При полет в бизнес или първа класа, не е подходящо да се пътува с костюм, а с хубава риза, кожено яке и памучен панталон - адекватна, удобна и елегантна комбинация.
Внимателното избиране на всички аксесоари
Най-голямо значение за мъжката визия имат обувките. Препоръчително е те да бъдат ръчно изработени от телешка кожа и с подметка от естествен каучук - материали, които позволяват на крака да диша. Черната обувка с връзки е консервативна и по-формална, докато кафявата с или без връзки е по-спортна, за всекидневни ситуации. Бежовото и синьото, както и велурът като материал са подходящи за топлите месеци. Според основните правила за елегантна визия коланът трябва да е с цвета на обувките (но модерните комбинации предполагат и различни съчетания); чорапите се комбинират или с цвета на обувката, или на панталона; вратовръзката трябва да бъде с ширината на ревера на сакото; кърпичката играе основна роля в стила в зависимост от сгъването и с нейния избор, също както с вратовръзката, мъжът може да прояви индивидуалност и креативност.
Определянето на бюджета за дрехи
Ако нещо е скъпо, не значи непременно, че е хубаво и си струва. Костюм с еднакво качество може да бъде намерен и за 1500-2000, и за 5000 евро. Важно е парите, определени за дрехи, да бъдат вложени разумно в персонално създаден гардероб, който да позволява на мъжа винаги за всяка ситуация да има подходящо облекло, в което да изглежда добре и да се чувства комфортно, за да се радва на изкуството на елегантността.
Снимки личен архив на Маурицио Санджинето/ACCADEMYA
Снимки Архив на Алберто Веделаго/ACCADEMYA