Шарена разходка из Малкия Фриско
Валпарайсо - артистичният пристан на Чили
/ брой: 274
"Малкият Сан Франциско", "Перлата на Пасифика", "Възлюбената на океана"... все прозвища на едно от най-важните пристанища по тихоокеанския бряг и на Чили - Валпарайсо. Заедно с принадлежащите към метрополитена градчета (курорта Виня дел Мар, Кон Кон, Куилпуе и Вия Алемана), Голямо Валпарайсо е на второ място по големина с 803 000 души, но самият град има само 300 000 обитатели.
Балпараисо, по испанско произношение, е играл важна геополитическа роля през втората половина на XIX век, като основна спирка за дългите плавания от Пасифика до Атлантика през Магелановия проток. Испанците пристигат в рибарското селище на индианците чангос през 1536 г. с експедиция, пратена от Диего де Алмагро, днес смятан за европейския откривател на Чили. Корабът на експедицията "Сантиагило" бил под разпореждане на капитан Хуан де Сааведра, който кръстил пристанището по името на родния си град в Испания - Валпарайсо де Ариба в провинция Куенча.
Ла Себастиана. Къщата на Пабло Неруда.
Бил важно място по време на Златната треска (1848-1858) и оттогава станал като магнит за европейските емигранти. Търсачи на новия свят се стичали от Британия, Германия, Франция, Швейцария и Италия и образували цели общности. Езиците им днес свободно се говорят във Валпо, издават се и вестници на тях. Пъстрото емигрантско множество изместило фокуса на местната култура от чисто испанския й произход.
Отварянето на Панамския канал значително намалило трафика през Валпарайсо, макар през последните години градът да преживява своеобразен ренесанс. Като доказателства за славните дни са днешните гордости - тук е основана първата стокова борса на Латинска Америка, първата доброволческа пожарна команда (пожарната и днес функционира на доброволчески начала), тук е печатан и най-старият вестник на испански език.
Основи на икономиката днес са водният транспорт - товарни контейнери, износ на вино, мед и плодове, петролните рафинерии и туризма. Оттук минават и корабите, които не могат да се вместят по параметри с изискванията на Панамския канал. Спират около 50 круизни кораба за 4-месечното чилийско лято.
Парламентът дори не заседава в столицата Сантиаго да Чили, която се намира на 120 км по брега, а тук, във Валпарайсо. Сенатът е основан на 4 юли 1811 г., но се мести през последните дни от режима на Пиночет (март 1990 г.). Заседава в сграда, също построена от режима, макар официално да започва работа няколко месеца по-късно по време на приемника на диктатора - правителството на Патрисио Айлуин. Защото Валпарайсо е родният град на Генерала. Тук е роден и смененият от неговия преврат през 1973 г. Салвадор Алиенде. Стане ли въпрос за известни личности, родом от Валпо трябва да споменем третия премиер на Австралия Джон Уотсън, а в по-ново време и идола на феновете на твърдата музика, мощния вокал на "Слейър" - Том Арайя. Да живеят във Валпо са предпочели и редица артисти на Латинска Америка като никарагуанския поет Рубен Дарио и чилиеца Пабло Неруда. Къщата на Неруда - Ла Себастиана, днес е една от туристическите спирки и особена гордост на града. Валпарайсо с бохемския дух и до днес е артистично средище на Чили - от официалното изкуство, представящо се с множество форуми през годината, до ъндъграунда, изпъстрил с безброй графити хълмистите улички на града. Нощният живот тук е най-добрият в цяло Чили. Моряците се смесват със студентите в района край пристанището, където се намират най-добрите барове и нощни клубове и най-вече тези около Плайя Сотомайор, превърнали се в градска традиция. Уикендът е времето за запивки. Чилийците го наричат "salir de carrete", нещо като "да навиеш макарата". Започва не по-рано от полунощ, а клубовете и баровете работят чак до 5 сутрин. Защото през седмицата затварят в 4 сутрин. Чили е сред основните страни производителки на вино и тук е мястото да опиташ вина с невероятни вкусове за по долар бутилката.
Да посетиш Валпарайсо означава да бъдеш във Валпарайсо, това не е типичното място за обиколка на забележителности. Това е да скиташ из лабиринта на хаотичните стръмни улички, да се оставиш видяното да те поведе и да те погълне атмосферата на този град на бохеми с ярко изпъстрени фасади и красиви морски гледки. Градът пострада и от земетресението от 27 февруари 2010 г. с магнитут 8,8 по Рихтер, продължило цели 90 секунди. Цунамито, което го застигна, бе с височина 1,29 м. Пристанището затвори заради нанесени щети, но още на другия ден вече оперираше макар и с лимитирани операции. Въпреки че имаше разрушения и в други туристически райони, градът изглежда бързо се съвзема от бедствието. Съществува потенциал, а и амбиция у местните власти градът да се обнови и да си върне предишната слава и привлекателност.
И все пак има обособени места, които могат да бъдат препоръчани. Това са кварталът на Артилерията Мирадор дел Серо, църквата Матриц, музеят на морското дело, панорамната гледка към Виня дел Мар, Реняка и Кон Кон, които се откриват от спирката на първия етаж на Лифта на Артилерията "Алея 21 май". Там е и едноименният квартал от 1911 г. със знаменития ресторант "Калафкуен", предлагащ типични морски блюда на добри цени. Най-традиционната храна на Валпо е Чорияна - купчина пържени картофи, покрита със стек, лук и яйца. Морска храна предлагат почти всички ресторанти, но най-добри са тези на муеле - кея. Във Виня дел Мар се намира и международна кухня - тайландска, мексиканска и аржентинска, но на много по-солени цени.
Чили е сравнително спокойна страна, но някои места, особено пристанищните градове, могат да поднесат и неприятни изненади. Не че това е място на престъпност, но е благоразумно да не се демонстрират излишен лукс и бижута.
Валпарайсо не е място на молове и големи магазини. В това е и чарът му. Като цяло покупките се извършват в малки магазинчета. Голям търговски център има на Авенида Бразил. Този сорт тържища се срещат повече във Виня дел Мар, докато във Валпо царуват все още уличните продавачи с техните колички. На Панаира на занаятите можеш да си купиш пончота и други местни плетени неща - най-разнообразни и на най-невероятни цени. Тук е и мястото, откъдето ще се снабдиш с бижу или фигурка от лапис лазули - онзи полускъпоценен син камък, който се намира само в Чили и Афганистан.
През последната седмица от годината във Валпо се състои пищен карнавал. Всяка година на фокус е определена страна, откъдето основно се канят артисти. Повечето от проявите са безплатни и се провеждат на открито. Кулминацията на празненствата е новогодишната заря, която е влязла в класацията на петте най-добри светлинни шоута по света.
Да отидеш във Валпарайсо и да не се повозиш на асенсорес, е все едно да идеш във Венеция и да не се повозиш на гондола. Системата на асенсорес е стара - лифтът на Артилерията например е от 1893 г., а билетът струва едва около 300 чилийски песо, или към 60 цента. Те са уникално средство за градски превоз, който свързва крайбрежието с отделните серос (хълмистите квартали) и предлагат прекрасни панорами над града.
През 1996 г. Световният фонд за закрила на паметниците обяви система от въжени лифтове за едно от 100-те най-застрашени исторически съкровища на света. През 1998 г. е подето народно движение, което убеждава чилийското правителство да кандидатства пред ЮНЕСКО за Валпарайсо като място на световното наследство. Така заради градския си дизайн и уникалната архитектура "Перлата на Пасифика" е включена в списъка през 2003 г. и днес е под защитата на ЮНЕСКО.