Съюзът на съдиите настоява за нова комисия „Нотариуса”
Само чрез цялостно и прозрачно разследване може да се гарантира, че ще бъдат извършени реални реформи в съдебната система, категорични са магистратите
/ брой: 118
Съюзът на съдиите в България настоява депутатите в 50-ото НС отново да направят временна комисия по случая „Нотариуса", която да разследва на дейността на групата около Мартин Божанов. Въпреки че в предишния парламент имаше такава, работата й не беше завършена. Събраните доказателства не са анализирани, а докладът на комисията не е приет, заявяват съдиите.
От там припомнят, че първата сесия на новия парламент започна с обещания за отговорно управление, но остават сериозни проблеми, с които трябва да се справи. Едно от най-важните е борбата с мрежите за влияние в съдебната система, разкрити в началото на годината, заявяват още от организацията.
Според магистратите депутатите трябва да предприемат няколко стъпки.
"Нужно е да се разшири обхватът на разследването. Освен групата на Мартин Божанов, трябва да се проучат и други случаи на влияние върху магистрати, като "кръгът Осемте джуджета" и частните клубове за магистрати", пишат от Съюза на съдиите.
Според тях трябва да се направи анализ на събраните материали. Комисията да получи достъп до документите, изисквани от прокуратурата, МВР, ДАНС, КПК и ВСС, и да ги анализира в съвкупност с протоколите от изслушванията.
Съдиите препоръчват да бъдат изслушани ключови фигури, свързани с разследването. Задължително е да бъдат изслушани бившият главен прокурор Сотир Цацаров, изпълняващият длъжността главен прокурор Борислав Сарафов, както и членовете на групата на Божанов - адвокатите Велимир Атанасов, Калин Чанков и Емил Писков.
"Само чрез цялостно и прозрачно разследване може да се гарантира, че ще бъдат извършени реални реформи в съдебната система. Очакваме 50-то Народно събрание да поеме отговорност и да осигури правосъдие, което е честно, ефективно и равно за всички български граждани", пише още в позицията на съдиите.
В противен случай, върховенството на правото, което е не само основна европейска ценност, но и основата на държавността, ще остане под въпрос.