Разноликият образ на Атина
Дори един кратък престой в гръцката столица по "друг" повод е достатъчен, за да се почувства нейната романтика и очарование
/ брой: 179
Боян АЛЕКСАНДРОВ
Поводът за пътуването ми до Атина бе концертът на Роджър Уотърс - основател, басист и вокалист на легендарната група Пинк Флойд. Визуално-слуховото съвършенство бе посветено на тридесетгодишнината от издаването на концептуалния албум "Стената". Покрай това силно преживяване човек не може да остане равнодушен към красотата и романтиката на гръцката столица.
Разноликият образ на Атина
Първият туристически обект, който посетих, бе Националният археологически музей. Автентичните творения, създадени в тези древни земи, са изложени в оригинална експозиция. Най-висшият период на егейската цивилизация, където естетиката, реализмът, съвършенството са издигнати на пиедестал, е елинистичният
Огромното предизвикателство за гръцките скулптори е било да вдъхнат свобода на движение на монументалните статуи. Тази революционна стъпка е в противовес на вековната традиция на отричане на движението, което е най-големият успех на класическия период, предхождащ елинизма. Същинското олицетворение и великолепие е скулптурата с официално наименование "Зевс или Посейдон"
Сред многото шедьоври впечатлява "Златната маска" на Агамемнон, открита от Хенрих Шлиман в Микена
Атина е град, в който може да откриеш живописни кътчета като горната част на квартал "Плака" - "Анафиотика", разположен в подножието на Акропола. Тесните улици, къщите в типично бяло-синьо, многото цветя и таверни са предпоставки за приятна разходка (Кътче от улица "Анафиотика")
Оживените площади "Омония", "Монастираки", "Синтагма" са туристически обекти с ориенталски привкус, с наличието на битаци, тежка миризма на гируси, шумни емигранти и разхвърляни отпадъци (Площад "Монастираки")
Акрополът в буквален превод означава "най-високата част на града". Построен е през пети век пр. н.е. по времето на Перикъл, който е решил да възстанови комплекса, разрушен от персите. Най-големият храм на Акропола е Партенонът. Посветен е на богинята Атина. Издигнат е между 448-432 г. пр. н.е. Тук се е намирала статуята на Атина от Фидий. Счита се за съвършено въплъщение на дорийската архитектура. Римският архитект Витрувий твърди: "Без симетрия и пропорционалност не може да има правила в проектирането на един храм". Спазен е и канонът: съотношението на разстоянието между колоните и техния диаметър в най-долната част (9:4) е използвано в цялата сграда.
Пропилеите - монументалната входна порта и Ерехтейонът- храмът с изящен йонийски ордер, изпълнявал религиозни функции, са обекти с по-запазени фасади на Акропола. Одеонът на Херод Атикус е каменен театър с капацитет 5000 места. Зданието се използва и в днешно време за културни прояви като концерти на Стинг, Елтън Джон, Андреа Бочели и др. (Поглед към "Партенона")
Старият олимпийски стадион, използван в древността за игри в чест на богинята Атина, е бил домакин на две олимпиади през 1896 г. и 1906 г. Съоръжението е побирало 80 000 души. Днес е пригодено за 45 000 посетители. И на третата олимпиада в Атина през 2004 г. стадионът бе домакин на спортно състезание - финал на маратона.
Пирея - "мястото отатък пътя" е най-голямото пътническо пристанище в Европа. Намира се на 12 км от центъра на Атина.
Снимки: авторът