Плагиат ли е Пал Шмит?
Унгария бе въвлечена в нов скандал - този път "виновник" е самият прездидент
/ брой: 20
След наказателната процедура на Европейския парламент Унгария се оказа въвлечена в нов скандал: най-авторитетният седмичник за икономика HVG разкри, че унгарският президент Пал Шмит е плагиатствал докторската си дисертация от работата на друг автор. Президентът отрече обвиненията. Работата на Шмит "бе отличена с най-високата оценка summa cum laude, което говори от само себе си за качеството на труда", се казва в изявление на говорителя на президента.
Според седмичника обаче "по-голямата част" на защитената през 1992 г. дисертация е
копирана "дума по дума"
от френския превод на Analyse du programme olympique (des Jeux d'Olympiade), писан през 80-те години (на ХХ век). Автор е българският спортен деятел и дипломат Николай Георгиев, починал през 2005 г. Друга част от текста е преписана от публикуваната през 1985 г. съвместна работа на Георгиев и Христо Меранзов - също изследовател на българския спорт. И двата труда са включени в библиографията, но Шмит е пропуснал да ги посочи в бележките под линия или в края на дисертацията си. По такъв начин не може да се установи какво точно е цитирано. Разследването показва, че 180 от общо 218 страници от дисертацията на Пал Шмит са точен превод от текста на Георгиев. Според HVG докторската дисертация на Шмит основателно повдига подозрения в плагиатство.
Петиция на седем университетски преподаватели настоява да се разследва случая. "Плагиатството в областта на науката и духовната сфера е сериозна злоупотреба. То трябва да бъде разследвано, за да се докаже или отхвърли убедително обвинението", заяви председателят на Унгарската академия на науките проф. Йожеф Палинкаш.
Проф. Дьорд Божa - председател на Висшия атестационен съвет на Унгария, който отговаря за академичните стандарти, заяви, че университетът "Семелвайс", където е била защитена дисертацията, "няма основание да не разгледа обвиненията". "Задължение на университета е да разследва случая в името на научната етика", уточни професорът. Деканът на Факултета по физическо възпитание и спорт при Медицинския университет "Семелвайс" назначи комисия по случая.
Според параграф 37 от Правилника за атестиране трябва да бъде изключен конфликт на интереси. Затова в процедурата по защитата не трябва да участват лица, от които не може да се очаква обективна оценка. Въпреки това за рецензенти са били назначени членове на Унгарския олимпийски съвет - организация, създадена от Унгарския олимпийски комитет, генерален секретар на който е бил Пал Шмит (1989-2010 г.).
При условие, че дисертацията на Шмит до голяма степен е
рециклиране на работата на български автор
тя не може да отговаря на основните критерии на правилника, изтъква коментаторът на в. "Непсабадшаг". Освен това единият от рецензентите - Ищван Кертес - е специалист по история на олимпиадите в антична Гърция. А дисертацията разглежда проблеми, които са възникнали доста след възраждането на олимпийското движение през 1896 г.
Пред Унгарската телеграфна агенция говорител на канцеларията на президента посочи, че Пал Шмит е член на Международния олимпийски комитет от 1983 г., лично познава Георгиев, двамата са си сътрудничели по общи теми и са използвали едни и същи източници. По време на своите изследвания Шмит и Георгиев са участвали в много дискусии на Международния олимпийски комитет (МОК) и техните "най-важни източници по изследваните въпроси" са протоколите и официалните доклади на комитета. Затова канцеларията на президента "твърдо отхвърля обвиненията в плагиатство", допълва говорителят.
"Дадох най-доброто от себе си на основата на базовия материал и използването на 21 източника", защити се унгарският президент в предаването на радио "Кошут". Аргументът му е, че неговият творчески принос е в частта от 30-35 страници анализ и изводи, които той извлича от "базовия материал".
Президентът въвежда ново понятие в науката - "базов материал", отбелязва наблюдателят на Унгарската телеграфна агенция. Оказва се, че "базовият материал" означава онзи обем информация, който е общият извор, откъдето, според президента, са черпили и българският автор,и самият той!
Но дори такова обяснение не се връзва с факта, как се е получило, та 180 страници от текста на Шмит дума по дума да са идентични в трудовете на двама различни автори? По-голямата част от тези негови страници всъщност е повторение и обобщение на вече казаното. Самият автор косвено признава следователно, че в неговия труд няма нов принос. Освен това допълнително се установи, че 17 от онези 35 "негови" страници са били преписани от друг източник. Въпросният текст съвпада "дума по дума" с част от публикация от 1991 г. на германския спортен социолог Клаус Хайнеман.
Има и принос, иронизират медиите, Пал Шмит понякога е променял словореда и предлагат думата "плагиат" да се пише вече "палгиат". Според експерта по авторско право д-р Петер Тот
може дори да се стигне до съдебен процес
69-годишният Пал Шмит е близък приятел на министър-председателя Виктор Орбан. В младежките си години е бил успешен фехтовач, печели два златни медала на летни олимпийски игри. През 90-те години служи като посланик, от 2009 до 2010 г. е заместник-председател на Европейския парламент, за кратко е бил председател на Унгарския парламент. През 2010 г. Пал Шмит е избран за президент на Унгария.
Седмичникът HVG припомня, че през 2011 г. германският министър на отбраната Карл-Теодор цу Гутенберг подаде оставка, след като призна, че е допуснал "сериозни грешки" в дисертацията си, представена през 2006 г. в университета в Байройт. Унгария обаче не е Германия, предупреждава в съботния си брой (21 януари 2012 г.) в. "Непсабадшаг". До днес нито един от професорите в Медицинския университет "Семелвайс" не е приел да се включи в комисията, която трябва да разследва обстоятелствата около придобиването на докторската степен от президента Пал Шмит. Квалифицирани експерти по френски език един след друг също отказват участие. При две трети мнозинство на ФИДЕС в парламента и изключителното новаторство в законодателния процес през последните месеци, дори традиционно деполитизираната унгарска академична общност,не крие опасенията си за бъдещето.