Акценти
Пенсионната ни система е сбъркана
Методиките за отпускане на пенсиите и за преизчисляването им трябва да се уеднаквят
/ брой: 201
В момента върви обсъждане на съдбата на пенсиите (по-правилно би било да се каже - на пенсионерите). Публикуваните идеи и предложения, както и коментарите на социалната министърка, избягват основен въпрос: шокиращите разлики в размера на пенсиите, натрупани след осъвременяването им през 2009 г., причините за това и възможните решения. Мерки като еднократни добавки, увеличаване на тежестта на година осигурителен стаж или индексиране не решават, а само допълнително изкривяват и без това кривата пенсионна система.
Шокиращото изоставане на т.нар. стари пенсии от новоотпусканите не е нито тайна, нито справедливост. Таблицата илюстрира казаното. Показани са пенсиите за индивидуален коефициент 1 и трудов стаж 43 години: на "стар" (отпреди 2009 г.) и "нов" (от 2020 г.) пенсионер.
Всеки пенсионер, чиято пенсия е била преизчислена през 2009 г. при правителството на Сергей Станишев, може да провери личното си изоставане, като умножи пенсията си от миналия месец с 1,72. Резултатът е "новата" пенсия, отпусната миналия месец на пенсионер с неговия индивидуален коефициент и неговия осигурителен стаж.
Целта на отпусканата пенсия е да осигурява на пенсионера ниво на живот, следващо ръста на националното ниво. Този принцип е тотално пренебрегнат от действащата пенсионна система. Причината: в пенсионната система битуват два погрешни подхода:
1. Новите пенсионери имат по-голям принос от старите.
2. Пенсиите се отпускат по една методика, а се осъвременяват по друга.
Никой работещ няма по-голям или по-малък принос към пенсионната система. Приносът се определя от индивидуалния коефициент и отразява текущото жизнено равнище. При пенсиониране адекватна пенсия се осигурява чрез нарастване на базата, от която се изчисляват пенсиите. Същата база трябва да служи и за осъвременяване на пенсиите. Индексирането е осигурило за 11 години ръст на пенсиите с 54 на сто, а осигурителният доход има ръст от 230 на сто.
Тази система превръща НОИ от социално учреждение в банка, в която последният вложител получава по-висок лихвен процент от останалите. Но още от следващата година банката намалява процента наполовина и пенсията (вече стара) започва да изостава от стандарта на живота и така се стига до днешното шокиращо състояние.
Очевидно е, че двете методики трябва да се уеднаквят, иначе дори и след преизчисляване от следващия ден ще започнат да се трупат нови разлики в пенсиите.
Системата за отпускане и осъвременяване на пенсиите трябва да се измени така, че да не допуска изоставане и да осигурява справедлив ръст на пенсиите. Възможно решение е: След преизчисляване на пенсиите от разумна база, тази база да се използва за отпускане на новите пенсии за една година. След това всички пенсии да се индексират от нова, по-висока база. От нея да се изчисляват новите пенсии и т.н.
Важно е също да не се допуска повтарянето на ситуацията от 2007 г., когато т.нар. приватизация изхвърли на улицата стотици хиляди работници и служители и съчетанието "няма пенсионни вноски, но има огромен ръст на пособията по безработица", изпразни касата на НОИ. Дали пенсиите и обезщетенията при безработица трябва да бъдат в една торба?