02 Ноември 2024събота18:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Отсъствието на ваксини възкресява опасни болести

Въпреки КОВИД-19, имунопрофилактиката в България е възстановена и за 2 месеца са обхванати 65% от децата

/ брой: 182

автор:Аида Паникян

visibility 1485

Преди време попитах лекар с няколко години стаж дали е виждал болен от дифтерия. Отговори, че не само той и бившите му състуденти не са виждали, но и по-младите му учители. В това няма нищо изненадващо, защото от 1994 г. у нас не е регистриран смъртен случай от тази болест, разпространяваща се по въздушно-капков път. Няма и заболели заради имунизацията. У нас ваксина срещу дифтерия е въведена през 1952 г. Това не е единствената забравена от човечеството зараза, благодарение на ваксините. Разбира се, това, че смъртоносните зарази са "изчезнали" от десетилетия, е една от причините мнозина (в това число и високообразовани) да отричат ползата на имунизациите. Заедно с питейната вода, миенето на ръцете и тоалетните ваксинацията е едно от най-големите постижения на човечеството.

Животът поднесе на хората нова изненада - КОВИД-19. Заради нея имунизациите по света спряха. "Не можем да търгуваме една здравна криза с друга", заяви през лятото изпълнителният директор на УНИЦЕФ Хенриета Форе по повод на прекъснатите имунизации в цял свят. Това се случи и в България. Данните на НЦОЗА за полугодието показват, че например срещу дифтерия, тетанус и коклюш и срещу полиомиелит трети прием през 2020 г. са получили 65,3% от подлежащите на ваксинация деца, докато за същия период на 2019 г. са били 83,4%. Добрата новина е, че имунопрофилактиката е възстановена и за 2 месеца у нас са обхванати над 65% от децата, които подлежат на такава, коментира д-р Кремена Пармакова от дирекция "Здравен контрол" в МЗ.

Поредното предизвикателство пред човечеството е варицелата. В България вече има ваксина и родителите, които желаят, могат да ваксинират децата си. При отсъствие на имунизация варицелата засяга почти всеки човек до средата на живота му. И макар да се разпространява най-вече сред децата, заразната болест е особено опасна за възрастните и най-вече за бременните без имунитет, защото е предпоставка за развитие на усложнения в плода или новороденото, обяснява д-р Клара Балджиева, председател на Националното сдружение на педиатри специалисти от извънболничната помощ. Лекарката е категорична, че ваксината предпазва от леки, умерени и тежки форми на инфекцията, както и от възобновяване на заболяването в по-късна възраст под формата на херпес зостер. Затова българските педиатри настояват ваксината срещу варицела да влезе в задължителния имунизационен календар. Друга ваксина, която гарантира доброто здраве на малките деца, е против ротавирусите. Тя също се поставя по желание на родителите, но резултатите от прилагането на Националната програма за контрол и лечение на ротавирусните гастроентерити в България показват, че през 2019 г. са имунизирани 22 252 (близо 36%) от новородените, а през първите 6 месеца на т.г. 11 187 бебета.

От голямо значение е ваксинацията срещу човешкия папилома вирус (ЧПВ) и разновидностите му, причиняващи рак на маточната шийка. За България е подходяща 9-валентната ваксина, пояснява доц. д-р Андрей Галев, д.м, началник на Научно-приложния център по военна епидемиология и хигиена във ВМА и председател на Българското сдружение по превантивна медицина. У нас ракът на маточната шийка е причина номер 1 за смърт от рак при жените между 15 и 44 г. Във Великобритания например от 2008 г. е въведена ваксинацията на всички момичета преди започване на активен полов живот, а от 2019 г. - и на момчетата. До 2030 г. всички европейски държави трябва да въведат ефективни стратегии за елиминиране на рака, свързан с ЧПВ, и да е осигурено ваксинационно покритие от най-малко 90% и за двата пола. 

Тази есен и зимата сериозно предизвикателство ще бъде грипът, заради възможностите на фирмите да успеят да произведат достатъчни количества и да ги доставят своевременно. Уверенията на здравните власти са, че за предстоящия сезон ще бъдат осигурени планираните 180 000 дози в изпълнение на Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката срещу сезонен грип 2019-2022 г., според която до 2022 г. да бъде осигурена безплатно противогрипна ваксина поне на 25% от хората над 65 г. Въпреки това запознати прогнозират, че този сезон ваксините може би няма да са достатъчно, защото КОВИД-19 показа важността на имунизацията и търсенето ще е голямо.

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2082

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 1782

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 1823

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 1810

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 1817

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 1639

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2328

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 2505

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 1900

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 1928

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ