НС спешно променя закони заради служебните премиери
За да има избори 2 в 1 съставът на служебния кабинет трябва да е ясен до събота
/ брой: 62
Народното събрание се събира днес на извънредно заседание за промяна в закони и Конституцията заради служебните премиери. Измененията ще се случат чрез допълнения на законите за БНБ, за Сметната палата и за омбудсмана, свързани с възможността нейните шефове или заместници да станат служебни премиери и да ползват служебен отпуск. Целта е да може определеният за служебен министър-председател Димитър Главчев да поеме поста, защото досега тази възможност не съществуваше. В сегашния закон е записано, че началниците на двете институции не могат да извършват друга дейност освен преподавателска.
Проблемът възникна в петък, когато в последния възможен момент ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС направиха поправки в Закона за БНБ, Сметната палата и за омбудсмана. Те бяха приети още същия ден на първо четене в пленарната зала. Съгласно новите промени в Конституцията, които Сглобката одобри в края на 2023 г., начело на служебното правителство могат да застанат само управителят и подуправителите на БНБ, шефът на Сметната палата и неговите заместници, както и омбудсманът и заместниците му. След срещите, проведени с президента Румен Радев през изминалата седмица, кръгът се стесни още повече, тъй като повечето от имащите право да бъдат номинирани за поста служебен премиер, се отказаха.
Ситуацията стана абсурдна, когато се оказа, че лицата, от които президентът може да избира, всъщност нямат право да заемат политически длъжности, нито други държавни служби, тъй като ще изпаднат в несъвместимост. Така светкавично бе свикана парламентарна правна комисия, на която промените бяха одобрени, след което същото стана и в пленарната зала.
Още преди да бъдат гласувани промените обаче вчера Главчев излезе в неплатен отпуск. Той има още четири дни, за да попълни състава на служебното правителство и да го представи пред президента най-късно в събота.
Промените в Конституцията не посочват срок, в който кандидатът за премиер трябва да предложи кабинет, но за да може изборите да са 2 в 1 е необходимо сроковете да се скъсят до 9 април.
По-рано от "Информационно обслужване" АД опровергаха финансовия министър в оставка Асен Василев и заявиха в позиция, че дружеството "никога не се е занимавало с „организация на изборите" и не е управлявало и съхранявало устройствата за гласуване. В неделя Василев каза в тв интервю, че "организацията, която се занимава реално с изборите, е "Информационно обслужване", които управлявали и мишините за изборите.
Подуправителят на БНБ Андрей Гюров пък уличи в лъжа съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков. Той заяви, че не се е съгласявал да бъде служебен премиер по повод думите на Петков, че президентът Румен Радев е имал повече от един вариант за премиер, освен назначения Димитър Главчев, тъй като Гюров е щял да се съгласи, ако му бъде предложено.