02 Ноември 2024събота16:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Наливат милиарди в банките за сметка на обикновените хора

/ брой: 5

автор:Велиана Христова

visibility 1427

В цяла Европа има студентски бунтове срещу атаката на неолибералните партии над общественото образование и услуги (здравеопазване също). В Лондон имаше страхотни вълнения.

За какво се борят студентите в Англия?

Всички протестиращи са обединени зад каузата на спасяването на образованието от орязването на бюджета от консервативната-либерално-демократична коалиция. Борят се срещу студентската задлъжнялост, до която води неолибералната политика на прехвърляне на отговорността по спасението на самите давещи се. Скандално е, че в рамките на едно поколение общественото образование в Англия е на път да бъде напълно унищожено. Ненормално е родителите ни да са завършили без дълг, а ние да задлъжняваме доживот само защото искаме да упражним човешкото си и конституционно право на образование! И студентите в Англия разбират това много добре, за разлика от България, където неведнъж съм била свидетел на радост при новината за началото на студентското кредитиране.
Ние в БГ имаме същите проблеми като в Европа, но за съжаление не виждам сплотяване на студентите срещу правителстваната антипросвещенска политика, а разводняване на исканията от страна на разни пропазарнo настроени хора, които подменят исканията за повече финансиране с клишета за "качествено образование", прикриващи една като цяло проправителствена позиция на орязване на бюджета, "оптимизация" (т.е.премахване на "нерентабилни" специалности като хуманитарните и фундаменталните науки), повече бизнес специалности и т.н. Мисля, че България е единствената страна, където част от студентите протестират про реформите.

В Италия също

започнаха големи протести против неолибералната политика в сферата на образованието. Правителството на Берлускони се опитва да прокара изключително крайна реформа във всички нива на образователната система - от началното до висшето образование. То се опитва сериозно да ореже бюджетите, да съкрати много учители, както и да принуди университетите да станат зависими от корпоративно финансиране. Още през 2008 г. там стартираха една реформа, според която ще бъдат съкратени 130 000 работни места в държавните училища до 2012 г., включващи 87 000 учители и 44 500 администрация, както и ще се орежат 8 млрд. от бюджета за образование. Друго предложение е университетите да създадат частни фондации, които да се финансират от бизнеса и така да компенсират намалените срества. Последното се смята за стъпка към цялостната приватизация на обществените университети. А голяма част от общественото финансиране, което остава след жестоките орязвания, ще се пренасочва основно към доказано от рейтингите "рентабилни" специалности и факултети (разбирай: ненаучни простотии като маркетинг, реклама, мениджмънт, лайфстайл журналистика, човешки ресурси и т.н). Можете да си представите кой ще изготви "рейтинговата система" там - аналозите на местните фанатизирани неолиберални идеолози от "Отворено общество". Пардон - "експертите".
Вече няколко седмици текат протести против неолибералната реформа във всички големи италиански градове. От 1 октомври до 15 ноември 2010 г., според статистиката на италианското Министерство на вътрешните работи, има над 300 демонстрации срещу реформите, а 150 училища и 20 университета са окупирани. 
Протестите в Италия са част от по-широкото движение против орязването на социалните разходи. Това е процес, който

се случва в цяла Европа

След като страните членки на ЕС хвърлиха стотици милиарди да спасят банките, които причиниха икономическата криза, сега държавите се опитват да накарат нормалните хора да платят за това. Тези процеси удрят по всички социални постижения от последните 100 години - пенсионна система, обществено здравеопазване и образование и т.н. Правителствените действия и студентските контрадействия разкриха, че съвременният капитализъм не е просто против бедните, а против всички, освен буквално една шепа банки и корпорации. Корпоративните лидери се опитват да накарат цялото общество да плати за кризата, която те причиниха. Банките получават стотици милиарди, а студентите - ченгета и насилие.
Насилие е да получиш образованието си безплатно, а да принудиш с полиция и репресии хората след теб да платят!

Да се върнем на протестите в Рим

Вчера студентите демонстрираха в Рим с искания за прекратяване на орязванията на бюджета, за прекратяване на съкращенията в образователния сектор, както и за едно свободно и общодостъпно образование, което не се свежда само до капризите на бизнеса. (Под капризи имам предвид желанието на бизнеса да определя кой каква специалност да учи според нуждите на пазара). Трябва да защитим университета като едно автономно от държавните и корпоративни напрежения пространство, където се прави наука, а не се произвеждат безмозъчни роботи с "умения за работа в екип и лидерски качества". Трябва да се върнем в Просвещението! Студентите в Италия и Великобритания искат образование, което води до истински качествено знание, а не служи само за създаването на послушни работници, обслужващи корпоративния елит. (За разлика от десните студенти в България).
Демонстрантите си бяха направили щитове с известни литературни заглавия, за да може, като ги нападнат полицаите, да удрят по тези символи на културата и знанието. Това кристално ясно показва същността на неолибералната реформа - социалната държава се оттегля и се заменя от държавата на насилието, която знае само да бие културата и носителите на социален прогрес. Същото наблюдаваме и у нас: повишени бюджети за полиция и армия, намалени за здраве и знание.
www.baidalai.org

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2015

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 1713

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 1754

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 1730

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 1739

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 1560

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2259

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 2280

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 1815

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 1862

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ