Европол:
Над 800 групировки заплашват сигурността на европейците
Българите, румънците, сърбите и украинците са основните участници в най-опасните престъпни мрежи за трафик на хора с цел сексуална експлоатация
/ брой: 66
Тежката организирана престъпност се превръща във все по-сериозна заплаха за вътрешната сигурност на Европейския съюз, гласи доклад на Европол, който дава яснота за престъпните мрежи, активно действащи на територията на ЕС, предава бТВ.
По последни данни на територията на Съюза действат 821 мрежи, а общият брой на членовете им надхвърля 25 000. Те се различават по състав, структура, престъпна дейност, териториален контрол и много други аспекти. Занимават се предимно с трафик на наркотици и хора, измамни схеми и др. 36% от тях са фокусирани единствено върху трафика на дрога. Много от групировките се занимават с повече от една дейност.
Незаконните операции най-често се извършват в Белгия, Германия, Италия, Нидерландия и Испания, а извън ЕС - в Албания, Бразилия, Колумбия, Еквадор и Обединеното кралство.
113 от общо 821 мрежи са специализирани в трафика на кокаин. В повечето случаи те съчетават контрабандата на кокаин и канабис със синтетични наркотици. 44 от най-опасните групировки използват трафика на марихуана като основна дейност.
50 от всички активни престъпни мрежи избират да разработват измамни схеми, с които засягат милиони хора в ЕС. Лъжците въвличат жертвите си в различни видове онлайн измами - главно инвестиционни и романтични.
Основните държави, в които тези схеми действат, са Белгия, Германия, Нидерландия, Полша и Португалия. Центровете за обаждания играят важна роля в престъпленията. Операторите често се намират извън ЕС - в Индия, Израел, Турция и Великобритания.
Франция и Германия са най-засегнатите страни.
Българите, румънците, сърбите и украинците са основните участници в най-опасните престъпни мрежи за трафик на хора с цел сексуална експлоатация.