Меркел претърпя тежко поражение
Социалдемократи и зелени ще управляват в Баден-Вюртемберг и Рейнланд-Пфалц
/ брой: 72
Коалиции между социалдемократи и зелени ще имат парламентарно мнозинство в Баден-Вюртемберг и Рейнланд-Пфалц. Това сочат резултатите от изборите за Ландтаг в двете германски провинции.
Загубата на Баден-Вюртемберг е тежък удар за партията на канцлера Ангела Меркел - Християндемократически съюз (ХДС), който, въпреки че получи най-голям брой от гласовете - 39%, ще отстъпи властта за първи път от 1953 г. насам. Зелените бяха подкрепени от 24,2% от населението, като това е рекорден резултат в тяхната история. Социалдемократическата партия остана трета с 23,1%, а Свободната демократическа партия успя за малко да прескочи петпроцентната изборна бариера със своите 5,3%. Още преди изборите социалдемократите и зелените обявиха, че тяхната цел е смяната на консервативно-либералното управление в провинцията и сключването на червено-зелена коалиция. Това означава, че новият министър- председател в Баден-Вюртемберг ще бъде Винфрид Кречман, който ще стане първият зелен провинциален лидер.
"Това е историческа изборна победа", възкликна след обявяването на предварителните резултати Кречман. Той обяви пред празнуващите привърженици на партията в Щутгарт, че "след поляризацията на тази изборна кампания, партията му ще се опита да обедини хората и да ги поведе в "зелената" посока".
В Рейнланд-Пфалц Социалдемократическата партия спечели изборите с минимална преднина пред Християндемократическия съюз - 35,7% срещу 35,2%, но отбеляза спад в доверието с 9,9% спрямо изборите от 2006 г. Така социалдемократите на Курт Бек загубиха абсолютното си мнозинство в местния Ландтаг и се очаква да се коалират със зелените, които получиха 15,4% от гласовете. Свободната демократическа партия остана четвърта с 4,2% и подобно на изборите за Ландтаг в Саксония-Анхалт преди седмица вече няма да бъде парламентарно представена.
Резултатите от изборите в Баден-Вюртемберг и Рейнланд-Пфалц са голям успех за зелените, които подобриха своите резултати от 2006 г. със съответно 12,5% и 10,8%. Основен фактор за увеличаването на подкрепата за тях се оказа аварията в японската атомна електроцентрала "Фукушима" и твърдата им позиция срещу използването на атомна енергия.
"Когато Щутгарт падне, Берлин се разтърсва. Без решителни действия е много трудно да се измисли вариант, при който правителството на Меркел може да оцелее след кризата, която ще последва изборния провал", коментира в."Велт".