Лош сценарий
/ брой: 3
От година и нещо в България се разиграва един и същ сценарий. Дотолкова, че вече на всички е ясно какво ще стане в последната част. Вчера беше кулминацията. Кметът на Шумен бе възпрепятстван да стигне до София, за да спаси бедственото положение с парното в своя град. Спря го не лошото време или непочистените пътища, а полицейска проверка.
От година и нещо правителството е решило да затегне реда в държавата. По принцип няма лошо. Само дето да разбиеш главата на момиче при проверка в собствения й апартамент... Или да проснеш на земята певец и да закриеш очите му със собствения му плакат... Или, или, или...
4 януари 2011 г. Действие първо:
Малко преди обяд кметът на Шумен заедно с шефа на "БКС" тръгват за София. Те ще трябва да проведат разговори с премиера и енергийния министър, както и с ред други високопоставени държавни персони за спасяване на топлото на шуменци.
Действие второ:
Малко след 12 на обяд служебната кола на кмета е спряна в района на Велико Търново. След кратко тарашене возещите са обвинени, че притежават неправомерно синя лампа, която се намира в багажника. Шофьорът е обвинен, че е предприел неправилно изпреварване. Накрая спътникът на кмета е обвинен, че се държи непристойно. Сцената завършва в районното в Горна Оряховица. А кметът е принуден да изключи телефона си.
Зад кулисите:
Отново към 12 се провежда важна среща в Министерския съвет. На нея премиерът, шефът на "Булгаргаз", областният управител на Шумен и шефът на общинските съветници мъдрят как да спасят града от бедствено положение.
Финал:
Пресцентърът на Областната управа на Шумен пуска официално съобщение, от което става ясно, че "Бойко Борисов е спасил парното на шуменци". Кметът все още се опитва да стигне до София. Полицаите "милостиво" му разрешават да си включи телефона. Уви, късно. Парното е спасено от Него.
Това е сценарият. Само дето сценаристите вече започнаха да използват прекалено елементарни похвати. Неправилно изпреварване - хубаво. Винаги може да се "накъдри" едно шофьорско нарушение. Само че не може шеф на районна полиция да излиза и официално да съобщава, че в служебната кола има незаконно притежавана синя лампа. Щеше да е добре преди това да се осведоми за законите в Република България. Тогава може би щеше да знае, че въпросната лампа е от служебния инвентар на всеки автомобил на кмет и областен управител и според Закона за бедствията и авариите може да се включва на територията на общината.
Ако тези управници разчитат на това, че беззащитното момиче от Кърджали трудно ще си защити правата, то този път посегнаха на официална институция. А зад тази институция - кметът, стои цял град. И този кмет не е тръгнал да се разхожда до София, а да спаси топлото на хората.
А да се правиш на герой, заривайки другите в калта, е непристойно. Народът добре го е казал - животът е стълба, едни се качват, други падат. Падането от високо казват, че боли повече!