Кой е уморен?
/ брой: 225
"Хората се умориха от избори" - не, не са се уморили от гласуването, а от безрезултатността на избора, който те или други са направили! Повечето хора не лепят плакати, не обикалят села и паланки, не правят кампания, не организират избори. Повечето хора се надяват гласът им да промени нещо. Единствената им "работа" е да отделят няколко минути или дори час-два, за да се замъкнат до избирателната секция и да посочат едно име. Кое точно е уморителното и изтощителното в това? Умората, или по-скоро отегчението, е провокирано от политиците, които не носят добавена стойност, от излъганите обещания, от дребните партийни ежби... Толкова за умората на хората.
Уморени от изборите са едни други българи - онези, които организират срещите на лустросаните кандидати, които попълват изборните комисии, които "подковават" за проблемите на района си бъдещите народни избраници, които вероятно се озовават там за първи или втори път. Уморени от изборите са кадрите по места, изтощени са от необходимостта да проявяват въображение, представяйки нещо старо за нещо ново. Уморени са да бъдат използвани, без после някой да им каже простичко "благодаря" и без да видят реализирани мечтите си за стабилна държава и справедливи доходи.
Уморени от избори са и някои кандидати, особено ония, които всеки път се включват "за пълнеж", "за имидж", "за опит". Които знаят, че няма да бъдат избрани, но се впускат в каузата. Кауза, която обаче така и не се реализира, защото "там горе" някакви хора се ритат и не могат да седнат, да изговорят проблемите и да им намерят решенията.
Уморени сме не от избори, а от търсенето на отговорни държавници. От очакването най-сетне да се постигне национален консенсус в полза на всички нас. Виновниците за тая "умора" трябва да се стегнат и да доведат до нещо резултатно, по възможност социално и обществено отговорно! Дано този път има консенсус, читаво правителство и политици, спазващи закона и грижещи се за народа, а не за себе си!