Доклад за правата на човека:
Корупция, проблеми с правосъдието и полицейския произвол в България
Прокуратурата скочи срещу проекта за съдебната власт
/ брой: 79
Жестокост, нечовешко или унизително отношение от името на правителството, сериозни проблеми с независимостта на съдебната система и корупция в управлението са част от изводите от доклада за България на Държавния департамент на САЩ за правата на човека за 2023 година.
"Конституцията и законът предвиждат независима съдебна система, но корупцията, неефективността и липсата на отчетност са проблеми, засягащи независимостта и безпристрастността на съдебната власт.Доверието в нея е ниско заради податливи на политически натиск магистрати", пише в документа.
В доклада са включени примери за полицейски произвол и превишаване на правомощията през 2023 г. Всеки четвърти задържан или 27% е претърпял насилие при ареста си, а 24% са били подложени на насилие в полицейски участък.
В доклада се цитира становище на Европейската комисия, която аралмира за продължаващ проблем с ниска ефективност на разследванията и слаба ефективност в наказателното преследване и окончателни присъди в случаи на корупция на високо ниво.
Липсата на прозрачно използване на публичните ресурси, атаките срещу гражданското общество и нерегламентираното лобиране в законодателната власт са фактори, допринасящи за корупцията. Според Антикорупционния фонд реалният мащаб на корупцията по високите етажи на властта остава скрит поради високия процент оправдателни присъди по дела за корупция.
В Световния индекс за свобода на пресата за 2023 г. на „Репортери без граница“ сплашването от политици, както и административния и съдебен натиск срещу издатели и журналисти са определи като обичайна практика в България. Журналистите и издателите често са били жертви на неправомерни съдебни спорове. Антикорупционният фонд отбелязва, че докато повечето дела срещу журналисти в крайна сметка завършват с оправдателни присъди, т. нар. дела „шамар“ увеличават автоцензурата сред 25% от журналистите и допринасят за „уязвима медийна среда“. Проучване показва, че всеки десети журналист у нас е бил заплашван със съд.
Прокуратурата се мобилизира срещу проекта за нов Закон за съдебната власт (ЗСВ). Срещу проекта, който беше публикуван за обществено обсъждане през март, в последните дни на кабинета "Денков", валят становища от различни прокуратури.
Междувременно прокуратурата у нас излезе със становище срещу проекта за нов Закон за съдебната власт, който трябва да регламентира промените в Конституцията. След приемането му ще се пристъпи и към разделянето на ВСС и избор на нов главен прокурор.
Държавното обвинение възразява срещу преструктурирането на прокуратурата, което може да се извърши само от ВНС. Забележки има и към това, че се предвижда членовете на ВСС и на ВПС да са едновременно и съдии, прокурори или следователи.