14 Ноември 2024четвъртък10:25 ч.

КЕВР ще провери "Инерком" след като сделката вече е факт

автор:Дума

visibility 291

По закон КЕВР може да провери дружеството купувач на ЧЕЗ чак след финализирането на сделката. Това обяви шефът на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов на пресконференция днес. Той се позова на нормативните актове и на случаите, в които КЕВР може да се намеси като регулатор. Иванов потвърди, че течащата в момента процедура е от голям обществен интерес. Но, обясни той, има два случая, в които КЕВР може да вземе отношение - ако се продава обособена част от лицензирано дружество( в случая с ЧЕЗ се продава в цялост) или ако купувач залага частично или изцяло активи на дружеството. Всички други правомощия могат да бъдат търсени в друга нормативна уредба и да засягат други органи на държавата, подчерта Иван Иванов. Чак когато сделката бъде финализирана КЕВР може да упражни контрол на енергийното дружество, независимо кой е новият собственик.
Отговорността на регулатора е да се осигури на българските граждани и българския бизнес сигурност на доставките и качество на услугата, обясни още шефът на КЕВР.
По думите му "българските граждани трябва да бъдат спокойни, че няма да има катаклизми при определяне на цените след покупката на ЧЕЗ". Той увери, че хората нямало от какво да се притесняват. Заемът, който ще вземе г-жа Върбакова, няма да натовари българските граждани и няма да се плаща през цената на тока, каза още Иван Иванов.
Припомняме, че вчера президентът Румен Радев имаше среща с председателя на КЕВР и след нея призова за категорични гаранции при сделката, които да защитят интереса на българските граждани и на държавата. Още в първия ден, след като стана ясно, че дружество на загуба ще купува ЧЕЗ, от правителството се опитаха да успокоят страстите с уверенията, че КЕВР и КЗК ще имат грижата да проверят сделката. Вчера собственичката на "Инерком" Гинка Върбакова обаче заяви, че КЕВР няма как да спрат прехвърлянето на активите.
В същото време финансови екперти обясниха, че ако купувачът в един момент не може да изпълнява задълженията си по обезпечаване на кредита при сделката, то ЧЕЗ ще отиде автоматично в ръцете на банките, гарантирали заема.

Левите се опасяват от катастрофа с Бюджет 2025

автор:Дума

visibility 1795

/ брой: 217

КЗК се захвана с електронните ваучери за храна

автор:Дума

visibility 1553

/ брой: 217

ТЕЦ "Марица изток 2" пусна 6 енергоблока

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 217

Бизнесът очаква срив на поръчките и ръст на инфлацията

автор:Дума

visibility 1596

/ брой: 217

1000 дни от началото на войната в Украйна

автор:Дума

visibility 1953

/ брой: 217

Включиха РСМ в карта на Велика Сърбия

автор:Дума

visibility 1646

/ брой: 217

Грузия отива на нови избори?

автор:Дума

visibility 1510

/ брой: 217

И Нидерландия с контрол по сухопътните си граници

автор:Дума

visibility 1779

/ брой: 217

Пълен софийски провал

автор:Александър Симов

visibility 1786

/ брой: 217

"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София

автор:Боян Бойчев

visibility 1694

/ брой: 217

Събитие в енергетиката

visibility 1849

/ брой: 217

Краят на глобализма

автор:Таня Глухчева

visibility 1682

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ