Калфин ппредлага референдум срещу добива на шистов газ
Процедурата заплашва голяма част от страната да се превърне в пустиня, отровена от химикали, коментира Сергей Станишев
/ брой: 176
Референдум срещу проучванията и добива на шистов газ у нас ще организира левият кандидат-президент Ивайло Калфин. Това съобщи официално самият той вчера. Допитването ще е национално, защото въпросът засяга голяма част от населението в България, обясни мотивите си Калфин. Той се закани да организира широко гражданско движение за събиране на подписи. Кандидатът на левицата призова правителството да изчака с подписването на договора за проучване.
Кандидатът за президент припомни, че добивът на шистов газ е забранен във Франция и Канада, както и в някои части на САЩ. "Причината за ветото върху процедурата са хилядите химически вещества, които се използват при процеса. Сред тях има и канцерогенни. Представете си как това ще се отрази на здравето на хората, когато тези вещества отровят въдуха и почвата", алармира Калфин. "Цяла Северозападна България е заплашена да се превърне в пустиня, отровена за десетилетия заради опасната процедура", подкрепи го и лидерът на социалистите Сергей Станишев. Правителството усилено се стреми да смачка дебата по темата, добави соцлидерът.
"Няма причина, която да оправдае използването на опасни за здравето и живота на хората и на природата технологии. Енергийната независимост на страната трябва да се гарантира с изграждането на вече предвидените газопроводи - "Южен поток", "Набуко", както и връзките със съседни страни, които се финансират по програми на ЕС", анализира ситуацията Калфин.
Кандидат-президентът обясни още, че патентът за добив на шистов газ принадлежи само на американски фирми и няма никаква друга алтернативна възможност. Калфин добави, че хората имат право да бъдат информирани за опасностите, които грозят страната. Той призова конкурентите си за президентския пост да застанат и ясно да изразят позициите си, за да се проведе смислен дебат по темата. През есента Калфин ще покани френски еколози, които да изтъкнат защо страната им забрани добива на шистов газ.
Кандидатът за президент обясни, че се чувства ангажиран с темата, а от близо 2 месеца подписът му седи под декларация на ЕС, която предвижда пълната забрана за добив на шистов газ на територията на съюза. Калфин допълни, че предложението е сравнително ново, но съберат ли се около 375 подписа, декларацията на ЕС ще бъде факт.