Как ще учат децата в новата учебна година
МОН обяви предварително намеренията си за разпределението на учебното време и изпитите през 2014/2015 г.
/ брой: 175
Дни преди правителството да подаде оставка, в сайта на МОН бяха публикувани поредица проекти за чисто практически неща в средното образование като организацията на учебното време и изпитите през следващата учебна година - 2014/2015. Те се определят със заповед на просветния министър обикновено в дните преди 15 септември, но очевидно министър Анелия Клисарова е съобразила, че на всеки шеф на МОН, който служебно ще се запъти към стола на дядо Вазов, ще му е трудно да задвижи светкавично машината и е по-добре да му бъдат оставени "сламки" за дейностите, които засягат стотици хиляди ученици. Това, че някои се опитаха да иронизират как министърката искала да заложи динена кора за приемника на поста й, говори само за политическа простотия и за нищо повече. Понеже датите за матурите например няма как да миришат на БСП или на ГЕРБ.
За проектите МОН събира мнения до 25 август, което ще рече, че служебният просветен министър след това просто с лекота ще пусне съответните заповеди.
Най-скорошното предстоящо събитие ще бъде
есенната сесия на матурите
за зрелостници, които са пропуснали първата сесия или са получили на нея двойки. Новото тук е, че в поправителната сесия, на която се явяват по-малко желаещи, за пръв път ще се тества електронното оценяване на работите, предвидено в Стратегията за прилагане на информационните и комуникационните технологии в образованието. Пробването на такава система бе замислено за есента от проф. Клисарова и тя го съобщи за ДУМА през май т.г. при срещата си във Виена с учителите, които преподават български език в чужбина.
Тестването ще е само по някои предмети и ще е по желание на оценителите, обясни преди няколко дни Клисарова. Изпитни работи ще бъдат сканирани и въведени за оценяване в около 20 компютъра. Същите работи обаче ще бъдат оценявани и по досегашния начин, а резултатите ще бъдат сравнени. Целта е да се види как работи новата платформа. Според Клисарова на матурите през 2015 г. изпробването на електронно оценяване може да продължи примерно по природните науки, където явяващите се не са чак толкова много. Целта е системата постепенно да бъде проверена за сигурност, докато се въведе изцяло през 2018 г.
За явяване на задължителния зрелостен изпит по български език и литература (БЕЛ) в есенната сесия през 2014 г. заявления са подали 4115 младежи. 5530 пък са кандидатите за втория задължителен изпит. Най-много са предпочели предмета география и икономика – 2572, а 1652-ма са избрали биология и здравно образование. На трето по интерес е изпитът по философския цикъл - 694 желаещи, а на четвърто – по английски език, за който са подадени 328 заявления, съобщиха от МОН. До 25 август 2014 г. ще бъдат обявени списъците с допуснатите до есенната сесия на държавните матури. Задължителният изпит по БЕЛ е на 28 август 2014 г. от 8 ч. Вторият задължителен изпит е на 29 август 2014 г. също от 8 ч., а третият изпит по желание е по график в периода от 1 до 5 септември 2014 г. На 1 септември ще са матурите по: математика, физика и астрономия, биология и здравно образование.
По-къса коледна ваканция
С четири дни ще бъда по-къса коледната ваканция за учениците - вместо 16 дни, както бе около новата 2014 година, при предстоящите коледни празници тази година децата ще имат 12 свободни дни. Аргументът на министър Клисарова е, че когато почивката е по-дълга, учениците се откъсват прекалено много от ученето и после трудно набират темпо. Впрочем България е страната в ЕС, в която учениците имат най-много и най-дълги ваканции.
Ваканции през учебната 2014/2015
31 октомври - 2 ноември, есенна
24 декември - 4 януари, коледна
31 януари - 3 февруари, зимна
2 април - 13 април, пролетна (І-ХІ кл.)
8 април - 13 април, пролетна (ХІІ кл.)
Неучебни дни:
20 май (матури БЕЛ и изпит VІІ кл. БЕЛ)
22 май (втора матура и изпит VІІ кл. математика)
-----------------
Външното оценяване
Обикновено родителите се оплакват, че все късно научават кога ще е т.нар. национално външно оценяване (НВО) на децата им, особено на четвъртокласниците. Макар че външното оценяване след ІV клас всъщност няма никакво значение за оценката на самото дете - то се използва единствено за анализи в МОН за това доколко училището е научило децата на необходимите знания и умения, определени за степента начално образование. В VІІ клас пък изпитът за НВО се съчетава с втори модул на теста, общият бал от двата модула се използва за прием в гимназиите. С проекта за дните за национално външно оценяване отсега МОН предотвратява неоснователните родителски жалби.
Дати на НВО
ІV клас
БЕЛ - 7 май
Математика - 8 май
Човекът и природата - 11 май
Човекът и обществото - 12 май
VІІ клас
БЕЛ - 20 май
Математика - 22 май
Обществени науки - 26 май
Чужди езици - 27 май
Природни науки - 28 май
VІІІ клас
Чужд език - 19 юни
Държавните зрелостни изпити през 2015 г.
Почти нищо не се променя в провеждането на държавните зрелостни изпити през късната пролет на 2015 г. Двата основни изпита - по БЕЛ и вторият задължителен, просто се изтеглят с една дата напред спрямо тазгодишните, за да не съвпадат с почивни дни, през които не е добре да се правят изпити, смятат в МОН.
Дати на матурите през 2015 г.
БЕЛ - 20 май, начало 8 ч.
Втора матура - 22 май, 8 ч.
Матура по желание - 26 май-5 юни
Поправителна сесия:
БЕЛ - 27 август, начало 8 ч.
Втора матура - 28 август, начало 8 ч.
Матура по желание - 31 август - 4 септември