Интереси
/ брой: 90
Тези дни стана ясно, че Валери Симеонов проявява интерес към туристическия сектор у нас. Ресорите в новия кабинет още не са разпределени, а той вече декларира, че туризмът ще му бъде приоритетна тема. По тази причина се появи и на среща с хората от бранша заедно с новоназначената стара министърка Николина Ангелкова. Разбираемо е, че вицепремиер по икономическата и демографската политика проявява интерес към тази сфера и щеше да е нормално, стига да нямаше конфликт на интереси в отношенията бизнес и политика.
Само преди по-малко от месец електронни медии разпространиха информация, че Валери Симеонов има хотелски бизнес и по тази причина част от базата му се ползва от командировани гранични служители и държавата e плащала за това. Ако тези детайли са верни, то пристрастието на вицепремиера Валери Симеонов към тази тема и този бизнес не би трябвало да се проявява така ревностно. Така и не стана ясно дали в нашата държава е проблемно министър да отдава свои хотели на същата държава, едновременно участвайки във властта. Неписаните етични правила у нас някак не съществуват. А може би трябва да се напише наръчник за политиците? За това какво могат да си позволят и какво не, когато са на власт. Кое е морално приемливо и кое не. Един френски кандидат за президент отлетя в политическото небитие, защото се оказа, че наел на работа собствената си жена. Французите не му простиха, въпреки извиненията. А у нас е правило да се отрича до последно. Ето това си е неписан закон.
И докато сектор туризъм се радва на доволен интерес от страна на властта, никой от кабинета не продумва за "бедните сирачета" на правителството. Не се чуват желаещи за вице с ресорите здравеопазване, образование или социална дейност. Защото там има проблеми, празните приказки не вървят, а и трябва много работа.