04 Ноември 2024понеделник21:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Цветелина Пенкова:

Европа се опитва да наложи икономически модел с идеологически средства

Зелената сделка се трансформира в Чиста индустриална сделка, твърди евродепутатът от БСП

/ брой: 208

автор:Дума

visibility 3970

Една от ключовите теми в дневния ред на европейските институции, веднага след избирането на еврокомисарите, ще бъде свързана с продължението на Зелената сделка, която се трансформира в „Чиста индустриална сделка“. Тя вече бе представена от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Основната й цел е да подпомогне индустриите, а чрез тях Европа да стане по-конкурентоспособна, коментира българският евродепутат от БСП/ ПАСД Цветелина Пенкова пред журналисти.
По думите й Зелената сделка е политика, мислена в рамките на едно десетилетие, тъй като голяма част от ресурсите в Европа се изчерпват. Това бе един икономически модел, който се опитахме да приложим по идеологически начин и не успяхме да комуникираме правилно, подчерта Пенкова.
Основният замисъл е бил Европа да произвежда повече от вече наличното в Европа, да не е зависима, да рециклира повече и да използва различни суровини с едно предназначение за нещо друго. "Втората стъпка сега е да създадем условия да се произвеждат тези неща в Европа. Не трябва да се прави сблъсък и да се отрича едното за сметка на другото“, заяви още тя.
Изключително важен акцент, който Пенкова очерта в новата промишлена стратегия, е възможността неусвоените средства по Плановете за възстановяване и устойчивост да се използват и насочат към определени сектори и области, които ще са приоритетни за ЕС.
Както е известно, България пропусна възможността да инвестира заложените средства по ПВУ. Само един от примерите е свързан с множеството поръчки за обновяване на подвижния състав в БДЖ, голяма част от които катастрофираха. Освен това страната ни не успява да изпълни редица реформи, така че да получи следващото плащане по ПВУ.
Според Пенкова бъдещият начин, по които ЕС ще финансира инвестиции, ще бъде свързан с реформи. Освен това се очаква да бъде отворена много по-сериозно и темата с публично-частните партньорства. "Европа има пари, много пари. Тя не може да инвестира поради липсата на работещи капиталови пазари, неправилното функциониране на единния пазар, липса на стимулиране на публично-частното партньорство“, смята Пенкова.
По думите й към юни са инвестирани средно 35% от това, което е било налично като финансови инструменти. За 4 години сме използвали една трета от това, което ни е дадено, изтъкна евродепутатът.
Пенкова коментира и доклада "Драги“, който описва защо Европа се оказва неконкурентоспособна спрямо други и това, че ще са нужни 800 млрд. евро, за да „изравни“ състезанието. Цената на енергията, на която са базирани индустрии и производства, е една от главните причини, според Пенкова.
Другият основен проблем, върху който акцентира докладът, според Пенкова, е това, че Европа не прави общи и големи поръчки, когато става въпрос за внос на енергийни суровини, а „всяка държава се спасява сама.“

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 462

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 483

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 444

/ брой: 210

Бананова република

visibility 394

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ