Границите в законите и морала ни или как наказваме тези, които спазват правилата
/ брой: 247
Предстои Народното събрание да обсъжда предложение за удължаване на срока, върху който се определя базата за обезщетението за бременност и раждане. Досега средствата за майчинство се изчисляваха като 90% от осигурителния доход на майката за послединте 12 месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Предложението е срокът, върху който се изчислява обезщетението, да стане година и половина. Аргуменитите звучат логично - много бъдещи майки плащат осигуровки за значително по-висок от получавания доход, който след раждането им се връща многократно от НОИ като обезщетение. Естествено от нашите осигурителни вноски, които все не достигат за по-високи пенсии и за справедливи обезщетения за безработица.
Въпросът за границите е нерешен в българското законодателство. Най-остро стои той при енергийните помощи. Според Наредбата за отпускане на целева помощ за отопление самотно живеещите лица примерно получават помощ в размер на 210 на сто от гарантирания минимален доход, който е 65 лв. Това означава, че ако получавате 136,50 лв. и отговаряте на останалите условия на наредбата, ще получите помощ. Ако обаче доходът ви е няколко стотинки повече - не получавате. Целевата помощ се отпуска за период от пет месеца, като общата сума за отоплителния сезон 2010/2011 г. е в размер на 284,30 лв. Така на практика вие губите 56,86 лв. на месец за целия отоплителен сезон, защото имате стотинки над границата, която е определил законът. Законодателят не успява да намери решение на тази несправедливост.
Това като че ли е отражение на границите, които всеки от нас поставя в собствения си морал. А моралът всъщност е неписаният закон, който приемаме сами за себе си. Познавам много хора, които осъждат крадците след по-високодоходните групи, а са склонни да злоупотребят с правата, които имат - с дребни кражби на работното си място, с шмекерлъци за сметка на съседа, с нарушения, които правят във всекидневието си. Те даже не разбират, че поведението им е осъдително и че имат право да бъдат съдник на другите, само ако са справедливи съдници сами за себе си. Защо се чудим тогава как бързо издигнали се лидери стават символи на корупцията. В тази връзка намирам за обиден популярния напоследък медиен спор кой консултантски договор е по-осъдим - на Цветанов или на Доган. Ще е така, докато обществото ни не развие усещане за нетърпимост към нарушението на правилата такива, каквито са. Особено когато те ощетяват държавата ни и плащаме всички.
Удълженият срок, върху който се изчислява обезщетението на майките, всъщност ще накаже тези бъдещи майки, които във времето между година и половина и година преди раждането не са работили - примерно студентки и млади жени, незапочнали работа веднага след завършено образование или временно останали без работа. В техния случай месеците, в които не са работили, се изчисляват все едно, че са получавали минимален доход. На практика всички, които за останалото време са получавали доход над минималния, са ощетени. Наказани ще бъдат и много млади жени, които е естествено да започват трудовия си стаж с ниско възнаграждение. Ощетени са почтените бъдещи майки и неполучавалите доходи по силата на естествено житейско и професионално развитие.
Време е да се замислим докога ще наказваме почтените - със законите или с моралните норми на обществото ни. И да въведем правила, които да наказват само нарушителите. Българинът казва, че заради сухото гори и суровото. Само че суровото остава все по-малко.