Формула без алтернатива
/ брой: 96
Проф. Владимир Чуков
Виждаме един конфликт, който изригна, излезе извън Газа, извън Израел, извън Близкия изток и дойде в Западна Европа, в САЩ. Той проникна в университетите, в гражданското общество, стана силна мотивация за активизирането на определени слоеве. Ще окаже влияние и върху европейските избори.
Вече има искане на прокурора от Международния наказателен съд Карим Хан да бъдат издадени заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху и висши лидери на организацията "Хамас" по подозрение във военни престъпления и престъпления срещу човечеството.
Друга новина, свързана с конфликта в Близкия изток е, че Ирландия, Испания и Норвегия са готови да признаят палестинската държава.
И двете събития не са изненада. Американската страна обвинява Карим Хан, че чрез тези свои действия проваля постигането на примирие в Близкия изток.
Трите държави пък правят това признание в определен исторически контекст. Става въпрос и за натиск върху Израел да прекрати конфликта.
Ние признахме държавата Палестина още през 1988 година. Вече 140 държави по света признават независимостта й.
Тези две събития наливат масло в огъня и не дават необходимото за една крехка форма на примирие, която е необходима, за да се стигне до нещо по-трайно.
Няма алтернатива на формулата за двете държави. Тя беше предложена от ЕС още през 1982 година. Много са обстоятелствата, които сочат, че траен мир може да бъде установен по този начин. Но не съм оптимист, че в кратко време ще се стигне до установяването им.
В Израел няма консенсус какво точно ще се прави с ивицата Газа. Разногласията в лагера на управляващите са силни.
А за Иран, след смъртта на президента - колкото по-бързо режимът успее да запълни вакуума, толкова вероятността да оцелее е по-голяма. Да видим и кои ще са лицата, които ще бъдат допуснати да се състезават за президентския пост.
пред БНР