ЕК не дава да освободим от данък земеделските субсидии
/ брой: 98
Европейската комисия не е позволила България да освободи от облагане евросубсидиите за земеделските производители - физически лица. Според ЕК подобна мярка води до избирателно предимство и е нарушение на правилата за държавна помощ. Затова тя препоръчва държавата да използва друг начин да помогне на дребните земеделски производители, като например предоставя помощи "де минимис". Това става ясно от отговор на служебния земеделски министър Георги Тахов на питане на депутата от "БСП за България" и бивш земеделски министър Иван Иванов. Тахов обяснява, че в момента земеделското министерство и МФ обмислят възможностите за такъв тип подпомагане.
В края на м.г. при гласуването на данъчните промени Народното събрание изненадващо подкрепи в последния момент предложението на депутата от ГЕРБ Десислава Танева евросубсидиите до 100 000 лв. за земеделски стопани - физически лица, да бъдат освободени от облагане. Парламентът дори гласува данъчното облекчение да влезе в сила още т.г. при декларирането на доходите от 2023 г., ако до 30 април се получи одобрение от Брюксел.
За отказа на Еврокомисията е станало ясно в средата на април, въпреки че нито земеделското министерство, нито финансовото го съобщиха публично. Браншовите съюзи са разбрали лошата новина от лични срещи в агроведомството.
Според председателя на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов ЕК не е одобрила данъчното облекчение, защото било дискриминационно да се прилага само за земеделски производители - физически лица, а не и юридически. Всъщност Десислава Танева се опита да прокара освобождаване от данък и за евросубсидиите за фирмите в земеделието до 100 000 лв., но то не получи необходимия брой гласове "за".
Предлаганият от ЕК инструмент за подпомагане - минималните държавни помощи, известни още като "де минимис", се предоставят на фермерите при конкретни кризисни ситуации на пазара. Поради своята минимална стойност те не оказват съществено влияние върху конкуренцията в сектора, поради което не се налага нотификация от ЕК. Индивидуалният таван за подпомагане е до 25 000 евро за 3 бюджетни години, а националният - 63 624 050 евро.