Ефективност нулева
/ брой: 235
Цената на водата ще се повиши драстично в цялата страна от 1 януари 2024 г. Това стана ясно от публикуваните бизнес планове на водните оператори. Поскъпването в област Сливен например ще бъде с над 40 насто, а в Разград вече ще плащат над 6 лв. за кубик.
Минавече точно четвърт век, откакто Световната банка, преди да отпусне първия милионен заем за ВиК сектора в България, отчете, че над 60 % от питейната вода на нейната територия се губи. Десетилетията се изнизаха, а течовете от водопреносната системата отново са в рамките на 61 на сто. Според анализи на КЕВР на всеки сто километра от водоснабдителната мрежа се случват по 85 аварии годишно, а при канализацията авариите са 200 на сто километра. Близо половината водомери са извън техническа годност и вероятно неизправни, което също е проблем за отчитането и фактурирането на подадената вода.
А иначе четири министерства и всичките общини споделят отговорността за водните ресурси у нас. То не бяха стратегии, то не бяха реформи и накрая - "ефективност нулева", както пееше новоизлюпеният политик Ицо Хазарта. В крайна сметка след тях и похарчените милиарди левове над 300 хиляди българи имат проблеми с водоснабдяването. Воден режим е наложен в близо 20 области. Ако България подобрява водоснабдяването и канализацията си с досегашните темпове, ще са необходими 35 години, за да имат българите качествена услуга. До този извод стигна отново Световната банка при писането на водната стратегия на страната неотдавна. През последните години във ВиК сектора у нас са наливани по 167 млн. лв. инвестиции годишно. За да се справим с пречистването на отпадните води, да се намалят загубите и да се повиши качеството на ВиК услугите, през следващите години в този сектор трябва да се вложат общо близо 12 млрд. евро. Само 40% от тези пари могат да дойдат като безвъзмездна помощ от ЕС, а другата част трябва страната сама трябва да си ги осигури, най-вероятно със заеми. А тези заеми трябва да се изплащат. И държавата тръгва по най-лесния път - да вдига цените за крайните потребители. Докога?