16 Ноември 2024събота14:08 ч.

БСП с ултиматум към властта

Костов набеди шефовете на статистиката за неверни данни по Евростат

/ брой: 130

автор:Дума

visibility 2885

Премиерът Бойко Борисов до края на седмицата да представи необезпечените договори на предишните управляващи за 2 млрд. лв. или да си подаде оставката, поиска на брифинг на парламента депутатът от Коалиция за България Антон Кутев.
Ако до края на седмицата не предостави подробен списък с договорите, това ще означава, че е излъгал българските граждани, изтъкна Кутев.
Съмненията на Оли Рен в достоверността на данните от Евростат за България са резултат на противоречивите сигнали, давани от сегашното правителство, смята Пламен Орешарски. Като пример бившият финансов министър даде дефицита - 1,9% по конвергентната програма и 3,9% според текуща ревизия, и то с аргументи, които не звучат убедително за ЕК за някакви стари дългове.
Този случай трябва да е добър урок как преди да се говори в публичното пространство, трябва да се мисли за последиците, коментира Орешарски. Според него кабинетът губи доверието на ЕК и последиците за репутацията ни пред Брюксел ще са лоши.
Ако има разминаване в данните, вината не е в Националния статистически институт, а в Министерството на финансите, бе категоричен Орешарски. Депутатът посочи, че според наложилата се практика НСИ работи с първичната информация, подадена от МФ. Тази статистика отива после в Брюксел, добави той. Статистиката не разполага с капацитет, за да изменя цифрите, подавани от МФ, изтъкна депутатът.
Орешарски изрази надежда опасенията за неверни данни да не се потвърдят. Притеснен съм от самите съмнения, които се изказват от сравнително високо ниво, доколкото Оли Рен е между най-важните комисари в ЕК, коментира той. Евростат знае много по-добре от българската страна, че главната причина са проблемите с приходите и с увеличените просрочия на правителството, в това число и на общините, каза Орешарски. Той посочи, че кабинетът е прибрал допълнителни приходи от държавните дружества, които са касов приход за 2009 г., но не и приход на начислена основа.
Оставката на цялото ръководство на НСИ пък поиска лидерът на ДСБ Иван Костов. Той оневини финансовото министерство и поиска веднага шефовете на НСИ да се заменят с хора, които си вършат почтено работата. "На финансовия министър трябва да му се казва истината и само истината за състоянието в страната. Ако се потвърдят съмненията на европейския комисар, това ще бъде много лош атестат за България и ще означава още една причина да намалее доверието в страната, а оттам и да се покачат лихвите", каза Костов.
За повече информация настояха и депутатите от РЗС. Яне Янев беше категоричен, че експертите от ЕК са наясно, че 50 процента от числата в бюджета са нереалистични. Според РЗС в 87% от бюджетите на общините има тотално изкривяване и завишаване на населението, а те се формират именно на тази база.

НСИ: Грешка не може да има

"Грешка в данните на НСИ не може да има. Нашите данни са потвърдени от ЕК", бе категорична шефката на института доц. Мариана Коцева.
"НСИ работи по хармонизирана методология с ЕК, има специално ръководство за изчисляване на дълга и дефицита. След представяне на данните в Евростат има 3 седмици процес на верификация на данните. Следва писмено потвърждение, че тези данни са коректно изчислени. Имаме такова в писмен вид - писмо от ЕК. В резултат на това на 21 април бяха публикувани данните за дълга и дефицита на България на страницата на НСИ и ЕК", обясни механизма Коцева. Тя уточни, че данните за дълга и дефицита, които НСИ изпраща на Евростат, идват основно от финансовото министерство. Получаваме данни и от БНБ, от Министерството на икономиката, каза Коцева.

ЕК няма да коментира статистическа методика


Европейската комисия засега не се ангажира с оценка дали в България има неподходяща статистическа методика или манипулация на макроикономическите данни, бе коментарът на говорителя на Оли Рен Амадеу Алтафаж. Той посочи, че ЕК е притеснена по две причини. Първата е, че комисията съвсем наскоро е била информирана за значителни ревизии на бюджетните перспективи, което е нарушение на ангажиментите по европейските договори. Втората е, че ЕК няма информация защо България е ревизирала плановете си за 2010 г. от балансиран бюджет към бюджет с дефицит в рамките само на няколко седмици, при това при непроменен и одобрен макроикономически сценарий. В резултат ЕК не е в състояние да направи оценка на бюджетните планове на България за тази година, обясни говорителят.

Ивайло Калфин:
Дянков просто излъга с дефицита


Съмненията на Европейската комисия са реални, коментира вчера евродепутатът от левицата Ивайло Калфин. "Предполагам две неща. Първото е свързано със заявения по-нисък и след това многократно завишен дефицит за миналата година. Знаете, че господин Дянков просто излъга ЕК с дефицита...", заяви Калфин. Според него вторият проблем е свързан с актуализацията на бюджета, в която сметките са зле направени.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ