БСП праща приватизацията на ЧЕЗ в прокуратурата
Досието от приватизацията на ЧЕЗ отива в прокуратурата. Това обяви на брифинг днес лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя показа пред журналисти цялата документация около съдбата на енергийното дружество през годините на прехода и отрече всички обвинения от последните дни, че БСП имат нещо общо с раздържавяването.
През 2004 година, по време на кабинета "Сакскобурготски", се приема стратегия за приватизацията на ЧЕЗ. В стратегията категорично пише, че 33% се запазват, за да може държавата да има възможност за контрол над дружеството и да се знае, че ще има защита на обществения интерес, прочете Нинова. Тя поясни, че основна причина за запазване на държавен дял, е именно, за да продължи държавата да упражнява контрол. През 2011 година обаче правителството на Борисов пуска за приватизация и останалите 33% от ЧЕЗ. БСП пита Бойко Борисов нарушил ли е стратегията с продажбата на останалите проценти и нарушил ли е държавния интерес. Има ли клаузи в договорите за продажба на ЧЕЗ, че купувачът трябва да уведоми държавата, ако тръгне някой ден да си продава акциите, попита още Корнелия Нинова.
За да има справедливост за българския народ това досие днес заминава за прокуратурата с искане да започне проверката на прехода с приватизацията на ЧЕЗ, отсече Нинова. Тя бе категорична, че левицата ще направи всичко възможно, за да спре сделката с продажбата на ЧЕЗ. Защото тя е в ущърб на държавата и е срещу интереса на над 2,5 млн. българи.
ЧЕЗ е държавна компания и трябва и българската държава да прояви интерес какво се случва с нея, каза още Корнелия Нинова. Още днес от БСП ще внесат искане в парламента изслушването на Бойко Борисов по темата да е като първа точка в утрешното редовно заседание на депутатите. Ще искаме и анкетна комисия да изясни всички обстоятелства около сделката, добави Нинова. Тя потвърди тезата на БСП, че отговорността за продажбата е лично на премиера Борисов.