Пътешествия
Барселона не е само футбол и игри
Градът на Антони Гауди очарова с богата зеленина, приказни фонтани и... глътка сангрия
/ брой: 104
Барселона е град, който грабва още с първите минути - топло посреща своите гости и като добър домакин умее да те очарова. Намира се в Североизточна Испания. Разположен е на лек наклон от брега на Средиземно море до южния склон на възвишението Тибидабо, заобиколен от реките Льобрегат и Бесос. Барселона е столица на автономната област Каталуния и административен център на едноименната провинция.
Градът е прочут с феноменалния си футболен отбор "Барса", международните изложения и летните олимпийски игри, за които през 1992 г. Монсерат Кабайе и Фреди Меркюри създават химна "Барселона". Специфичната архитектура - дело на Антони Гауди, превръща вторият по големина град в страната в характерна забележителност. Навсякъде може да се видят сгради, проектирани от гениалния архитект. Работата му е описвана като смесица от неоготика с елементи на сюрреализъм и кубизъм. Негови произведения са къщите "Висенс" и "Батио", които са покрити отвън и отвътре с многоцветни керамични плочки. С двореца "Гуел", впечатляващ с изумителната си несиметричност и ограда от ковано желязо, Гауди става предшественик на стила "ар нуво". Паркът "Гуел" - галещ окото с пищната си зеленина, красиви палми и алеи, се нарежда сред неповторимите творения на испанеца. Тук се намира и къщата, в която той прекарва последните години от живота си. Днес тя е музей, който очаква посетители.
Безспорно обаче най-великото постижение на Гауди е внушителната "Саграда фамилиа", в превод "Светото семейство" - символът на Барселона. Тя е започната през 1882 г. и още се достроява... Но това не секва потока от туристи, които от сутринта чакат търпеливо храмът да отвори. Планира се да бъде завършен до 2026 г., когато се навършват 100 г. от смъртта на Гауди. В края на 2010-а "Саграда фамилиа" става базилика, провъзгласена от папа Бенедикт XVI.
Недалеч оттук се намира един от централните площади "Каталуния", който се явява пресечна точка на няколко големи булеварди като Ла Рамбла, Рамбла де Каталуния, де Грация. Площадът е украсен с фонтани и статуи, а своеобразна атракция представляват многобройните гълъби, които са накацали по земята. Минувачи, отдъхващи на близка пейка, не пропускат да ги зарадват с някоя и друга солета, както и да се снимат с тях. Отсреща се вижда началната спирка на туристическите автобуси, които са плъзнали из целия град и са точен ориентир за забележителностите му.
Като цяло прави впечатление, че няма задръствания по пътищата и дори с градския транспорт придвижването става лесно. Автобусите са чисти и имат добра климатизация, те не спират на всички спирки. Ако искаш да слезеш, трябва да сигнализираш със специален бутон, а ако си на дадена спирка - с вдигане на ръка. Масово каталунците отиват на работа с мотопеди или мотоциклети, както и с велосипеди, за които има обособени велоалеи. Такива са очертани и по крайбрежната улица, която е затворена за превозни средства и е прекрасно място за разходка или кратка почивка под сянката на разцъфнало дърво. Широкият път отвежда към плажа, на който се виждат младежи как играят с топка и тренират на воля на модерни спортни съоръжения. В обратна посока се намира пристанището, което се слави със стари търговски традиции (то е най-голямото в държавата и е първото в Европа, въвело морските застраховки). Тук се намира големият аквариум - друга атракция за туристи, които искат да се "гмурнат" в света на морските видове, включително да видят отблизо и акула как съжителства с малки риби. Срещу пристанището се издига 60-метровият паметник на Колумб, до чийто връх се изкачва асансьор. Разкрива се запомняща се гледка, която е още по-възхитителна вечер, когато всичко грейва в светлините на града.
Впечатляващ със своята атмосфера е готическият квартал, където са разположени площад "Сан Хайме", общината (неокласическа сграда от ХIХ век), Дворецът на вицекралете на Каталуния. Извисяват се високи старинни сгради от двете страни на тесни улици. На тях се помещават магазини и дюкяни за сувенири, цветя, лакомства... има и заведения, които предлагат традиционни ястия като паелята - ориз с морски деликатеси, различни зеленчуци и подправки. Отличителната местна напитка е виното - "сангрия", което е плодово, бяло или червено. Испанците пият и много бира, по-евтината е "Сан Мигел" и "Естреиа". До катедралата се разстила пешеходният център на Барселона, който кръстосва автентични барокови улички. Амбулантни търговци и мимове, застинали в позите на статуи, забавляват туристи, които се снимат с тях за спомен. Това е мястото, което събира и най-много музеи (като музеят "Пикасо" - в двореца "Агилар", построен в готическо-ренесансов стил) и галерии, които иначе са пръснати из целия град.
Във внушителния дворец Монтжуик на едноименния хълм се помещават забележителни художествени сбирки на Каталуния с платна на Ел Греко, Мурильо, Сурбаран, първата световна колекция на романска живопис и др. Тук може да се разгледат интересни етноложки и археологически музеи, амфитеатърът. Ботаническата градина, Олимпийският стадион също се намират в съседство, както и луксозни къщи с чудесен изглед към Мирамар, крайбрежието на Барселона.
Връх на красотата е т.нар. Магически фонтан на Монтжуик, който ще те омагьоса окончателно - с преливащи многоцветни светлини и мелодии. Сред нещата, които си заслужават внимание, са и Испанското село (автентичен комплекс, изпълнен с копия на уникални архитектурни паметници от страната, построен за изложението през 1929 г.), манастирът "Монсерат", разположен на свещената каталунска планина на височина 700 м. И, разбира се, живият символ на каталунската столица - стадионът "Камп Ноу", който събира над 100 000 зрители. Музеят на футболен клуб "Барса" радва феновете дори когато няма мач. Срещу входна такса от 20 евро може да се разгледа кухнята на знаменитите футболисти, включително техните трофеи и съблекални. Запазено място има и Христо Стоичков - изложена е тениската му с номер 8 със златната топка.
В Барселона - може би най-космополитният град на Испания, живеят доста азиатци, срещат се и чернокожи, и, разбира се, много българи...
Всички спазват правилата навън - от пътните знаци на улицата до забраната за пушене на затворени обществени места и заведения, която влиза в сила на 2 януари 2011 г.
Затова може би испанците са и по-усмихнати, и по-любезни, и живеят по-добре от нас...
Снимки Авторката