02 Октомври 2024сряда09:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Светът е малък

Балкански гювеч

/ брой: 245

автор:Николай Коев

visibility 2783

Надявам се заглавието да не ви подвежда. Разбирам, че в своята тематична безпомощност много телевизии пълнят време с кулинарни емисии. В случая обаче "гювечът" има балкански тръпчив вкус от политическа смес, с подправки от илюзии, разочарования и надежди.

В последно време черешката върху тортата се очертава Косово. А може ли да се говори за Косово без Сърбия? Всъщност точно това е проблемът. Защото на държавно ниво в Белград все още живеят с илюзиите на голямата федерална държава, а косоварите си въобразяват, че геополитическият интерес на САЩ ще ги имплантира пълноправно в международната държавна общност. И докато първите разчитат чрез физическото разделяне да отхвърлят бремето пред пътя към Европа, то в Прищина надделяват привържениците на силовия вариант. Въвеждат 100-процентни мита за стоки от Сърбия и Босна и Херцеговина, разхождат се демонстративно въоръжени в населената със сърби северна част на новата държава и, поне на документи, създават своя армия.

Всичко това потапя в дълбока скръб сръбския президент Вучич. А той си мислеше, че с отстъпването на Косово на стратегически важната Прешевска долина ще получи четирите северни общини от Косово със сръбско население и с това ще остане в историята. Окуражаваше го донякъде и подкрепата на косовския му колега Тачи, който все пак се преви пред по-влиятелния и по-настъпателен премиер Харадинай. Но и двамата, та и тримата, изглежда, все по-ясно разбират, че прегръдката на съгласието се отлага за неопределено време. 

Защото този гювеч от противоречия и страсти се бърка далеч от границите на бившата югодържава. И когато му дойде времето, то тогава ще се включи котлонът за приготвянето на благоуханната смес. В която "великите" пътьом могат да изпържат и някои от употребените вече местни велможи.

В Македония пък направо ги изпекоха във фурната. Корумпираният експремиер Груевски избра унгарския чардаш пред затвора и остави своя еманципиращ се наследник Мицковски да се пече на бавен огън. Не че управляващият сега социалдемократ Заев е цъфнал и вързал, но той все още има мощното евроатлантическо рамо. Което пък му отвори устата да наговори едни нелепости от учебниците на гнилия македонизъм, които накараха София и Атина да настръхнат от този свой бъдещ партньор в НАТО. 

Но така е, когато и официална София побърза по налог от дистанционните кулинари да подписва иначе полезния по принцип договор със Скопие. От който за жалост не са изчистени острите подводни камъни, които пречат да потече чистата вода на нашето пълно духовно единение с братята край Вардар. 

В Гърция премиерът Ципрас също са го поставили във фурната. Опозицията от Нова демокрация вече изпреварва неговата СИРИЗА по подкрепа, независимо че "големите" мастер-шефове все още хвърлят яки мръвки в тигана край Акропола. Едва ли случайно точно сега водачът на кабинета отскочи до Москва. И получи сериозна подкрепа, включително и дипломатично разбиране за гръцките желания за транспортиране на евтин руски газ към Европа.

Веднага обаче Атина побърза да даде ход на совалката и направи дълбок реверанс и отвъд Атлантика на традиционния стратегически гръцко-американски форум. И плати своята цена с вербално съгласие под патронажа на САЩ да се помпа газ в Източното Средиземноморие от Гърция, Кипър и Израел. Това пък предизвика настръхване в Турция, която с имперски привкус има опит в печенето на Балканите на своя огън. Ето това е гювеч по балкански. С регионално месо, но приготвяно на чужда фурна.

БДЖ спира 13 влака от днес

автор:Дума

visibility 867

/ брой: 186

Младите у нас са сред най-късно напускащите родния дом

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 186

Ще има 5-10% поскъпване на олиото

автор:Дума

visibility 802

/ брой: 186

"Български пощи" спират приемането на пратки за Ливан

автор:Дума

visibility 778

/ брой: 186

Антимигрантска партия спечели вота в Австрия

автор:Дума

visibility 752

/ брой: 186

Румъния бедства от бури и дъждове

автор:Дума

visibility 845

/ брой: 186

Израелски удари във вътрешността на Бейрут

автор:Дума

visibility 790

/ брой: 186

Накратко

автор:Дума

visibility 1932

/ брой: 186

Да разменим цифрите?

автор:Аида Паникян

visibility 979

/ брой: 186

Крайнодясната вълна

автор:Таня Глухчева

visibility 1052

/ брой: 186

Колко храна се изхвърля в България и по света?

автор:Дума

visibility 729

/ брой: 186

Българските поети и техните убийци

visibility 756

/ брой: 186

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ