България даде старт на "Южен поток"
Изграждането на газопровода ще осигури работа за българските фирми и над 2000 нови работни места
/ брой: 254
Официален старт на изграждането на българския участък на газопровода "Южен поток" бе даден вчера в монтанското село Расово. За церемонията у нас пристигнаха президентът на "Газпром" Алексей Милер и министърът на енергетиката на Руската федерация Александър Новак. Те първо проведоха близо четиричасова среща в Министерския съвет с премиера Пламен Орешарски и министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.
Строителството на българския участък започна със символично заваряване на тръба с руското знаме с тръба с българския трибагреник. "Операцията" беше предавана на видеостени в Гранитната зала на Министерския съвет. Мислехме, че сме договорили всичко, докато не стигнахме до детайлите, каза премиерът Пламен Орешарски по повод няколкочасовата среща.
Днес можем да дадем условен старт на един изключително важен за Русия, България и Европа проект - "Южен поток". Това е най-големият проект, осъществяван на наша територия. Ще съдействаме за реализацията, обяви официално премиерът Орешарски. По думите му са били доуточнени основните параметри на проекта, в резултат на което българската страна няма да инвестира нито лев, а договорът ще бъде изгоден за страната.
Строителството на българския участък от газопровода е знаменателно събитие. "Южен поток" е най-важният елемент от енергийната сигурност на цяла Европа, каза на свой ред президентът на "Газпром" Алексей Милер. По думите му това ще са общо 3,5 млрд. евро руски инвестиции. Доставките на газ по "Южен поток" ще намалят цената на газа за потребителите в България, защото синьото гориво се доставя директно в България, добави Милер. Първата доставка по "Южен поток" ще бъде през декември 2015 г.
Очакваните приходи за 2013-2043 г. от "Южен поток" се равняват на 2,8 милиарда евро, които ще влязат в бюджета на България, каза на свой ред министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. По думите му преговорите са били интензивни, а българската страна не е била удовлетворена от наследството, получено по проекта от предишното управление. Днес се подновиха преговорите и се подписаха два протокола, които касаят финансовата част на осъществяването на проекта в България, обясни министър Стойнев.
Той беше категоричен, че за българските граждани няма никакъв риск от осъществяването на проекта. От нас не се изискват никакви банкови гаранции. Това е добра стъпка, която ще ни подпомогне да изведем страната от кризата, категоричен беше Стойнев.
Той подчерта положителния ефект за икономиката ни, защото голяма част от работата ще се извършва от български фирми и в районите на изграждане ще се създадат над 2000 нови работни места. Ще има работа за български компании, които са в тежко положение. Годишният лихвен процент е 4,25. Срокът на погасяване на заема на Българския енергиен холдинг ще бъде 22 години, каза Драгомир Стойнев.
Това, което днес беше подписано като първи параметър, е съотношението на привлечен собствен капитал - 70% към 30%. Размерът на заема, който следва да бъде усвоен от Българския енергиен холдинг, се равнява на приблизително 620 милиона евро. Единственото обезпечение на този заем са дивидентите, които ще получава компанията от транспортирането на природен газ на територията на България, поясни министърът. Тези 93 км, които евентуално ще останат неупотребявани, няма да има природен газ, тъй като вече ще има изграден "Южен поток", ще бъдат изцяло компенсирани от страна на "Газпром", допълни той. Стойнев изчисли приблизителния дивидент на БЕХ от 2018 г. на приблизително 715 млн. евро.