02 Ноември 2024събота16:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Арендатори свалят рентите със слухове за данък върху земята

В Добруджа натискат собствениците да сключват договори за наем за 30% от стойността на реколтата

/ брой: 117

автор:Дума

visibility 3085

Арендатори и кооперации в Добруджа заблуждават собствениците на земеделски земи, че се готви въвеждане на поземлен данък. Целта им е да убедят собствениците да сключат договори с ренти, които не са твърда сума върху декар, а процент от стойността на реколтата. С мотива, че така можело да се заобиколи евентуалният данък върху земята, арендаторите успяват да договарят ренти за 30% от стойността на реколтата.
За натиска на арендаторите и лъжливите им обяснения алармираха собственици на земи в социалните мрежи, предаде segabg.com. Те разказват, че им предлагат еднотипни договори, много по-неизгодни от досегашните.
Последните години фермерите, които обработват чужди земи, усилено обясняват, че трябва да се сложи таван на рентите. Те недоволстват, че парите, които плащат на собствениците, особено в Добруджа, са прекалено високи и при все по-неблагоприятните климатични условия, ги оставят без печалби. По време на земеделските протести в началото на годината фермерите дори поискаха държавата да се намеси и по административен път да регулира размера на рентите у нас, както и да задължи собствениците на земи да сключват дългосрочни договори за отдаване на земята за обработка.
От Асоциацията на собствениците на земеделски земи са потвърдиха пред segabg.com, че се правят опити хората да бъдат заблудени и така арендаторите да сключат по-изгодни за тях договори.
"Първо, няма как да се обсъжда въвеждане на какъвто и да е данък при политическата ситуация в страната. Новото Народно събрание е само на няколко дни, няма редовно правителство, а и не се знае кога и дали ще има. Второ, няма никаква връзка между размера на рентата и евентуален поземлен данък", коментира Евгений Орашъков, председател на асоциацията.
Всъщност темата за налагането на данък върху земеделската земя периодично се появява в общественото пространство. Привържениците на това мнение смятат, че така ще се спре разграбването на земите и концентрацията им в малък брой хора. Преди три-четири години дори бе внесено в НС предложение за промени в Закона за местните данъци и такси, с което едрите земеделци с над 20 000 дка земя да плащат налог за всеки притежаван декар, а размерът на налога да се определя от общинските съвети по места. Очакваше се този налог да варира от 1 до 10 лева на декар.
"Администрирането на подобен данък и разходите по него, ще са много повече от приходите. В България обикновено една нива има по няколко собственици, които притежават части от нея - стига се до 1/12, 1/15 част. Така че, за да събереш този данък, ще струва по-скъпо от очакваните приходи от него", коментира Евгений Орашъков.
Освен това е много трудно да се направи диференциране - ще зависи ли поземленият данък от вида на културите, от района, в който се отглеждат те, от категорията земя. 30% от стойността на реколтата също нищо не означава, защото трябва да се уточнява от коя реколта - новата или стара? И как ще се определи стойността ?, след като цените са силно волатилни и зависят също дали са цени в района или цени на пристанище. "Въобще, много са  неизвестните", казва Орашъков.
От Асоциацията на собствениците на земеделски земи са категорично против рентата да е в натурално изражение и настояват за твърда цена на декар. "Другото е остатък от Средновековието, когато местният феодал е можел да наглежда и да контролира ожънатото от крепостните. Докато сега малкият собственик не може да проследи нито какъв е добивът на арендатора, нито какви са цените", смята Орашъков.
От асоциацията предупреждават, че ако някой се договори да отдава земята си с рента, която е процент от стойността на реколтата, земеползвателите със сигурност ще започнат да крият добивите си.

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2015

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 1713

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 1754

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 1730

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 1739

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 1560

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2259

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 2280

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 1815

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 1862

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ