Арабска пролет по български
/ брой: 43
Трябваше да изминат 140 години от обесването на Левски, че народът да се събуди. Явно, за да изкараш българина на улицата, трябва да му бръкнеш в джоба по брутален начин. Така че да няма мърдане, защото, ако не плати, му спираш тока.
Ето тази мутрешка хватка подписа края на едно мутрешко правителство. Окървавените протести и бронетранспортьорите опозориха отишлата си власт.
Събитията силно ми напомнят Арабската пролет, която също започна с протести срещу високите цени и след това се обърна срещу местните диктатори. Няма какво да се чудим. Макар че сме в ЕС, сме страна от третия свят.
Също както при Арабската пролет социалните мрежи и смартфоните изиграха значителна роля за организиране на протестите. До голяма степен двигател на новите революции се оказа интернет.
Но си мисля, че хората протестират не само срещу Борисов и срещу ГЕРБ, но срещу всичко, което преживяха, откакто избухна демокрацията. От тази експлозия огромното мнозинство на българите са съпътстващи жертви. Не се слагам сред жертвите, защото напуснах. Но сред жертвите са много мои близки, включително майка ми, убита от фалшивата ни здравна система.
Фалшива както почти всичко в България. Страната трябва да бъде тотално обновена, на нейното разграбване трябва да бъде сложен край. Давам си сметка, че няма да е лесно на БСП да заяви претенция да й бъде възложена тази работа. Много хора казват - нямаме доверие на цялата политическа класа.
Лошото би било, ако аналогията с Арабската пролет продължи и след голямата радост от революцията настъпи арабска зима на политически и икономически колапс.
В България популистките партии, построени около един човек, се оказват еднодневки. Видяхме го със Симеон Сакскобургготски, сега с Борисов. Дясно политическо пространство за съжаление нямаме. Гръбнак на политическата ни система все пак е БСП, която успя да запази твърд електорат и при най-тежки обстоятелства. Твърд електорат има и ДПС, за съжаление на етнически признак.
БСП е в относителен възход и е първа политическа сила днес, но у нас има едно друго, по-голямо мнозинство, което не гласува и което видяхме на протестите. То не даде на никоя политическа сила да го яхне, макар че "Атака" направи опит да създаде такова впечатление. То е ляво, защото е бедно.
Мнозинството българи искат АЕЦ "Белене", но също мнозинство от българите се опасяват от далаверите, които властимащите биха завъртели, включително евентуалните представители на БСП.
Не само БСП, цяла България ще трябва да прекъсне различните зависимости, които ни превърнаха в територия на мафията. А мафията влезе в собствения си капан - до такава степен ограби народа, че на него му падна пердето.
Убеден съм, че фирми като ЧЕЗ са повярвали на Борисов, че българите много сме забогатели. Той непрекъснато се позововаше на данни за огромни спестявания в банките у нас. Това, което ми е известно, е че много чужденци имат влогове в България, защото у нас лихвите са много по-високи (в Белгия са почти нулеви). Затова и фирми като ЧЕЗ решиха, че могат да свалят на българите още по няколко кожи. Сгрешиха грубо и според мен трябва да платят много скъпо за това.
Докато правителството падаше, то изпрати лобисти в Брюксел, които завчера посочиха енергийните протести в България като аргумент в полза на развитието на каузата "шистов газ" в Европа. В Румъния лявото правителство на Виктор Понта вече отвори широко вратата на "Шеврон".
БСП трябва ясно да заяви, че позицията ни срещу шистовия газ е твърда и недвусмислена. Стига сме се страхували от великите сили. Навярно е пълна случайност, че Борисов падна след телефонен разговор с Путин (http://news.kremlin.ru/news/17535).