70 800 са регистрираните безработни младежи
Над 50 на сто от тях са със средно образование но без квалификация, сочи статистиката
/ брой: 218
70 800 са регистрираните безработни младежи до 29-годишна възраст в края на август, а тези до 24, което е по европейския стандарт, са били над 33 400. Това обяви вчера Камелия Лозанова, директор на Изпълнителната агенция по заетостта, която участва в дискусия "Младежката безработица. Възможности и подходи за решаване"
Лозанова допълни, че именно тези групи са целева група за следващия програмен период и България ще пристъпи към промени в Закона за насърчаване на заетостта, тъй като националното законодателство не е хармонизирано в това отношение.
"Младите предпочитат да живеят с по 200 до 500 евро месечно от родителите си, работещи в чужбина, отколкото да работят. Отделен въпрос е, че образователната система бълва кадри, ненужни за пазара на труда. Сериозно изследване върху интересите на младите и потребностите на работодателите може да даде някакъв отговор на въпроса "Защо младежите нямат мотивация за труд", анализира още Лозанова.
Не е тайна, че пазарът на труда търси висококвалифицирана работна сила и кризата изхвърли на улицата най-напред необразованите и хората без квалификация. Статистиката сочи, че само 10 на сто от безработните младежи у нас са с висше образование, а над 50% са със средно, но без квалификация.
"Европа е сериозно обезпокоена, целият ЕС е ангажиран с младежката безработица, всички работим по младежките гаранции, но младежите се превръщат в акцент. Тяхната безработица нараства непрекъснато и демотивацията им за труд, нараства и броят на отпадащите от образователната система. А това е сериозен проблем и предизвикателство пред всички нас", констатира Лозанова.
Необходима е дългосрочна програма за минимум 10 години напред за развитието на икономиката и развитието на пазара на труда, защото кадри не се готвят за ден-два-три. Никога няма да решим проблемите на безработицата не само при младежите, ако ги решаваме днес за сега, коментира шефката на Агенцията по заетостта.
Картината е отчайваща и необразованите млади са стратегически проблем, категоричен бе доц.д-р Йордан Близнаков от УНСС. Организаторът на дискусията доц. д-р Ганчо Попов цитира статистически данни отпреди 3 г. 1500 хил. души са напуснали България, от тях над 500 000 научни работници, в чието образование и квалификация държавата е вложила 3,5 млрд. лв., а те създават над 20 млрд. национален доход, но в чудни страни.
По проблемите при наемането на стажанти говори проф. Асен Богданов, според когото бюрокрацията е блокирала инициативата и пречи за изпълнение на законови положения. Той препоръча в обучителните курсове да се канят като преподаватели успешни бизнесмени и сподели наблюдението, че никой не чете и анализира справките на бюрата по труда.