14% повече деца са работили през лятото
Кодексът на труда предвижда специална закрила за наетите непълнолетни
/ брой: 193
Все повече деца работят законно през лятото. Тази година Главната инспекция по труда (ГИТ)е издала 15 100 разрешения, което е с над 14%, или 1900 повече спрямо 2023 г., когато те са били 13 210. Най-много са дадените разрешения в Бургас, Варна, София, Пловдив, София област, Добрич, Благоевград, Русе. Непълнолетните се наемат най-вече в хотелиерството, ресторантьорството и търговията.
ГИТ напомня, че наемането на непълнолетни работници и служители без разрешение се счита за престъпление съгласно българското законодателство. При установяване на такива случаи се уведомява Прокуратурата, коментират от инспекцията.
Кодексът на труда предвижда специална закрила за наетите непълнолетни. Те работят при облекчен режим, като работното време им време е 35 часа седмично и 7 часа дневно при петдневна работна седмица, уточняват от Трудовата инспекция. И допълват, че въпреки намаленото работно време, непълнолетните трябва да получават не по-малко от минималната работна заплата за страната.
В България законоустановената минимална възраст за започване на работа е 16 години. Наемането на работници и служители под тази възраст е забранено, като изключения се правят основно за даровити деца, участващи в кино продукции, театрални постановки, музикални състави, казват от инспекцията.
Преди постъпване на работа работодателят трябва да предостави на всеки нает от него работник или служител, независимо дали е пълнолетен или непълнолетен, екземпляр от сключения писмен трудов договор, подписан от двете страни, копие от уведомлението, с което той е регистриран в НАП, както и длъжностна характеристика.
Въпреки намаленото работно време, тези служители трябва да получават не по-малко от минималната работна заплата за страната. За непълнолетните работещи е забранено полагането на нощен и извънреден труд. Те постъпват на работа след обстоен медицински преглед и издадено медицинско заключение, че са годни за дадената работа, уточняват от ГИТ.
Преди постъпване работодателят трябва да предостави на всеки нает от него работник или служител, независимо дали е пълнолетен или непълнолетен, екземпляр от сключения писмен трудов договор, подписан от двете страни, копие от уведомлението, с което той е регистриран в Националната агенция по приходите (НАП), както и длъжностна характеристика, информират още от инспекцията по труда.
От началото на 2024 г. инспекторите по труда са провели информационни събития в 40 училища в страната.
При всяка проверка инспекторите по труда проверяват за законосъобразното наемане на лица, ненавършили 18 г., както и дали работните им места отговарят на изискванията да бъдат заемани от непълнолетни работници и служители.