17 Юли 2024сряда15:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Земята има естествен вътрешен реактор

/ брой: 195

автор:Дума

visibility 1854

С помощта на наутринов детектор геофизици получиха нови доказателства, че процеси на радиоактивен разпад подгряват Земята отвътре.
Радиусът на планетата ни е около 6000 км и учените нямат кой знае колко начини да проникнат навътре до сърцевината й. Засега науката знае, че в центъра на Земята има твърдо ядро с радиус около 1200 км, обгърнато в слой от течно вещество с дебелина 2300 км. Температурата в центъра на Земята стига до над 5000 градуса, а към повърхността тя намалява, като остава сравнително висока в местата с литосферни разломи. Земята получава по-голямата част от топлинната си енергия от Слънцето и много по-незначителна част - от дълбините на планетата. Тази енергия обаче е  около 40 теравата, което е около две хиляди пъти повече от мощността на най-голямата ВЕЦ в света. Затова интересът към геотермалната енергетика е голям. Основната хипотеза е, че източник на вътрешната топлина на Земята вероятно е естествен атомен реактор, който "работи" с уран-238, торий-232 и калий-40. Техният период на полуразпад е сравним с възрастта на планетата.
Ако това е така, съществуването на подобен "реактор" може да бъде установено по потока неутрино, който се получава при радиоактивния разпад. Трябва обаче да има с какво да бъде  измерен този поток, който за разлика от другите лъчения, минава през всякакви препятствия, защото неутриното на практика не взаимодейства с веществото. През нас всяка секунда преминава огромно количество неутрино, което е безвредно за организма ни. Физиците "улавят" неутриното с все по-мощни детектори, които се поставят на голяма дълбочина под вода или в скалите, за да се избегнат фоновите смущения.
За пръв път геонеутрино бе регистрирано с такъв детектор през 2005 г. от концерна KamLAND  в Япония. След това - от консорциума Borexino, разположен в планината Гран Сасо в Италия и създаден с участието на руски учени от Курчатовския институт, Обединения ядрен институт в Дубна, Петербургския институт за ядрена физика и ядрения институт при Московския университет. Получената информация тази година позволи на учените да отделят сигнала от ядрения разпад, идващ от дълбините на Земята. Точната мощност на природния реактор предстои да бъде уточнена с помощта на нови наутринни детектори SNO+ или LENA, които са в строеж.
 

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 564

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 288

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 551

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 313

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 297

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ