09 Ноември 2024събота00:06 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Талантливо проникване в най-ранната история на българската държава

/ брой: 274

автор:Иван Вълов

visibility 3413

В най-ранния български летопис "Именник на българските владетели" за кан Тервел, наследника на основоположника на българската държава (681 г.) кан Аспарух, е написано следното: "Тервел управлява 21 години. Родът му беше Дуло, а неговата година - текучитем твирем". Значително повече сведения за този български владетел се съдържат във византийските летописи и в арабски, арменски и западни хроники, от които става видно, че при неговото владичество България разширява границите си и установява миролюбиви отношения с Византия. Благодарение на намесата на кан Тервел сваленият и прогонен от страната си Юстиниан II през 705 г. възвръща короната си. За тази своя заслуга Тервел бил удостоен с титлата "кесар", втората по значение след императорската. В негова чест бил изсечен печат с лика му и надпис "Богородице, помагай на кесаря Тервел", а към българската държава била присъединена богатата област Загоре. Знайно е също, че българската войска спасява Константинопол, столицата на Византия, след двегодишната й обсада от арабите - 717-718 г.
Тези и всички възможни източници, в които се съдържат сведения за личността на кан Тервел и случващото се по време на властването му, любознателният читател ще открие в романа-хроника "Ave Caesar" от Любомир Манолов. Книгата е издадена от Центъра за изследване на българите ИК "Тангра ТанНакРа". Авторът, когото познавахме досега най-вече като един от пионерите в комикс-литературата с историческа тематика и от неговите разкази в периодичния печат, прави с тази книга внушително проникване в ранната история на българската държава, както и в драматично разиграващите се властови междуособици в съседна Византия, заговорите, метежите, войните... Решена и осъществена като увлекателен летопис, в който участват наравно с летописеца-разказвач и самите герои - най-близките привърженици на император Юстиниан II, от византийска страна, и на кан Тервел - от българска, книгата "Ave Caesar" на Любомир Манолов е безспорно постижение в българската литература с историческа тематика. От този автор може да се очакват нови приятни изненади!

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ