13 Ноември 2024сряда07:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България.

РЕПОРТАЖЪТ

/ брой: 206

автор:Тодор Коруев

visibility 4686

На втория ден, след като слага точка на "Репортаж, писан с примка на шията", Юлиус Фучик е откаран с "транспорт" в Берлин, където е осъден на смърт и на 8 септември 1943 г. в 4.55 ч. сутринта е екзекутиран в затвора "Плетцензее". По традиция в този зандан "смъртните" получавали сто дни отсрочка до куршума или въжето, но Фучик нямал тази привилегия. Умният враг не е опасен само мъртъв. Ръкописът на затворника от килия 267 в пражкия "Панкрац" е необикновен - той се състои от листчета, изписани със ситния почерк на арестанта. Изнасят ги навън надзирателите Адолф Колински и Ярослав Хора, "колите" на репортажа, навити в стъкленици, са закопани в земята на разни места - в Ихлава, в Хлуполце и другаде... Изчезва лист 91, десет чешки издания излизат без него, намерен е през 1946 г. Виждате ли, биографията на книгата е увлекателно четиво с приключенски сюжет. А както ще разберете след малко, сюжетът има продължение.
 През 1994 г. Зденек Хоржени, бивш главен редактор на "Руде право" и изследовател на Фучик и Хашек, с когото се познавах добре от кореспондентството в Прага, ми изпрати новото чешко издание на репортажа. Оказа се, че в предишните някой овластен е пипал в ръкописа, преди да тръгне за печат. И за първи път това издание на "Орего" предава всичко, както е написано от ръката на Юлек, без никакви поправки. Всяка страница съдържа по едно от 167-те къса хартия. Автентичността на текста е потвърдена от Института по криминалистика в Прага - няма никакви химически или механически намеси в ръкописа. В съкратеното от лист 164 до лист 167 - последния в ръкописа, се разказва за надхитряването между Фучик и гестаповците. От тези скрити досега редове стана ясно - Юлек е разбрал, че не може да спаси себе си, може само да отдалечи своята смърт, но трябва да направи нещо за събратята си по перо, които са навън и ги заплашва неговата участ. Седем седмици Фучик мълчи на разпити. Но когато е заловен и разстрелян писателят Владислав Ванчура, решава да проговори. Но говори така, че да отпрати следователите в глух коловоз, да ги отклони от дирите, които водят към "културтрегерите", както нацистите обичали да наричат интелектуалците. Така в лапите на Гестапо не попадат такива функционери като Ярослав Сайферт (щеше ли да стане през 1984 г. Нобелов лауреат за литература, ако бе преминал през скотобойната на Гестапо). Не са последвали съдбата на Ванчура белетристът Иван Олбрахт, поетите Ст. К. Нойман, Витезслав Незвал, Франтишек Халас и много други. Така че, ако някои от тези бъдещи светила на чешката култура не е арестуван до края на войната, заслугата е на Юлиус Фучик.
  Няма как да не се запитате какви са мотивите на социалистическия цензор, та съкращава не какво да е, а знаменития репортаж. Фучик твърдял, че судетските немци имат право на самоопределение, това не се харесвало, тогава и заиграл моливът. Зачеркнато било презимето на Мирек - Клецан, страхливец, който още първата нощ в Гестапо издал кой е Фучик. От някакви "съображения за сигурност" били премълчани някои имена от Съпротивата. В неспокойното време непосредствено след края на войната това донякъде е обяснимо - знае се, че и "Дневникът на Ани Франк" първом излиза със съкращения от този род. Общо "премълчаното" в репортажа е 2 процента от целия му текст.
  "Репортаж с примка на шията" до 1989 г. бе най-превежданата книга в чешката литература. Тя има повече от 300 издания по света, излизала е на 90 езика, естествено няколко пъти и на български. У нас е превеждана от Георги Караславов, живял в Прага, и д-р Венцеслава Крънджилова. В годините на "нежната революция" се изля много помия върху журналиста антифашист. Пръв вдигна кофата с нечистотиите тогавашният президент Вацлав Хавел с прозрението, че "комунистите трябвало да измислят Фучик за герой на антифашисткото движение". Някои издания започнаха да ровят костите на Фучик - авторството на репортажа бе поставено под съмнение, едва ли не са го написали след войната. Други пък го обявиха за агент на гестаповския комисар Бьом, за да се стигне до сензационната измислица, че Фучик въобще не бил съден и екзекутиран в Берлин, а е жив и здрав и досега се криел в Боливия. Много честни хора се противопоставиха на опита да се зачеркнат делото, творчеството и подвигът на Юлиус Фучик. Група от историци с документи от гестаповските архиви отхвърли всички обвинения срещу Юлек. А графолозите с експертиза потвърдиха, че авторът на репортажа е той и никой друг. Така че случай "Фучик" вече не съществува. Или както сам той е написал на последното листче: "Всяка игра има своя край. Кулминационна точка, криза, развръзка. Завесата пада. Аплодисменти. Зрители, идете да спите."
 

Българинът готов да похарчи средно 531 лв. на Черния петък

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 216

Индустрията ни с първия ръст от 20 месеца

автор:Дума

visibility 907

/ брой: 216

Бюджет с 3% дефицит и пакет от мерки ще внесе служебната власт

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 216

Над 17% от работещите в ЕС са били с временни договори

автор:Дума

visibility 759

/ брой: 216

Кремъл отрече за разговор Тръмп-Путин

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 216

В РСМ очакват скоро промени в конституцията

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 216

Вотът на доверие към Шолц преди Коледа

автор:Дума

visibility 858

/ брой: 216

Преходният съвет на Хаити уволни премиера

автор:Дума

visibility 809

/ брой: 216

Изолация и безсилие

автор:Александър Симов

visibility 733

/ брой: 216

Да направим крачка назад, за да вървим три напред като общество

автор:Дума

visibility 1035

/ брой: 216

България се нуждае от връщане на държавността

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 216

Време е Борисов и Пеевски да бъдат изолирани от властта

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 216

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ