28 Септември 2024събота09:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Финансов колапс ли?

/ брой: 68

автор:Иван Аладжов

visibility 2907

    Положението около гигантския държавен дълг на Япония, който възлиза на над 220% от БВП, респективно близо 10 000 млрд. щ.д., и очертаващият се недостиг на средства и енергия ще увеличат проблемите на страната след катастрофалното земетресение. С дълг, надминаващ двойно произведеното в страната, и дългогодишен бюджетен дефицит от около 6%, след катастрофата Япония, като че ли е без големи резерви за реагиране. При толкова високо ниво на задлъжняване повечето други държави отдавна щяха да са вече фалирали.
За Япония обаче достигането на такава задлъжнялост бе възможно, тъй като високото равнище на спестяванията на населението досега постоянно повишаваше търсенето на държавни облигации, въпреки ниското им олихвяване. Местните банки кредитираха държавата с евтини заеми при лихви близки до 0%. Евентуално покачване на лихвеното ниво в страната, вследствие на очертаващата се тенденция в тази посока в другите развити икономики, дори само с 1% би имало сериозни последствия. Кабинетът в Токио ще се наложи да харчи над 25% от бюджета си само за изплащане на тези лихви, поради гигантското общо ниво на дълговете.
Днешната криза най-вероятно ще се отрази негативно върху платежоспособността на Япония. Страната де факто досега така и не успя да се справи с кризата и последвалата я дефлация от началото на 90-те години. Тогава се спука гигантският спекулативен балон с цените на недвижимата собственост, а борсовият индекс се срина трайно с 3/4.
Както днес САЩ и ЕС наливат гигантски суми за спасяването на банковата система, така и тогава в Страната на изгряващото слънце бяха похарчени огромни средства на данъкоплатците, за да бъде предотвратен колапсът на местните банки. А опитите за гасене на породения от това дефлационен пожар се сведоха до периодически конюнктурни инженции, което доведе и до неимоверното покачване на държавния дълг.
През последните две десетилетия намаля и значението на Япония като индустриална държава. Тя рядко успяваше да генерира икономически растеж. Само по отношение на търговията с ЕС японският износ за Европа се е свил с 40% за последните 10 години, а експортът на общноста за източноазиатската страна е намалял с 20%.
След тройната катастрофа (земетресение, цунами, ядрена авария) в Япония данъчните приходи ще намалеят, а държавните разходи ще се увеличат. В същото време новата криза ще има негативно влияние върху спестяванията на населението, а по този начин - и върху потреблението и инвестирането в държавни облигации. Макар и да е рано за цялостен анализ на разходите, които ще трябва да понесе Япония, няма съмнение, че катастрофата ще достигне сериозни мащаби. На този етап разрушенията се оценяват на над 235 млрд. щ.д., без в тази сума да са включени последствията от ядрената катастрофа. А те могат многократно да надхвърлят тази цифра.
Ще бъде ли в състояние Япония да се справи с последствията от тази катастрофа единствено с вътрешни средства? Очертава се тенденция за репатриране в страната на японски вложения в други валути зад граница. А засилената разпродажба на чужди валути и обръщането им в йени доведе до покачване на курса на японските пари. Освен че много хора ще се въздържат да купуват стоки от Япония, заради риска те да са радиоактивно контаминирани, оскъпяването на валутата ще прави японската продукция по-неконкурентоспособна, което ще свие допълнително производството на острова.    
Изтеглянето на средства ще засегне най-вече САЩ, където Япония е инвестирала през последните години 886 млрд. щ.д. в американски ценни книжа. Съединените щати са принудени да реагират, печатайки нови долари и наливайки ги в държавни облигации, в съизмерим размер на изтичащите към Азия средства. Което, от своя страна, ще засили инфлационния натиск върху долара и ще доведе до допълнителен растеж на също високия бюджетен дефицит там - актуално над 11% от БВП, и на държавния дълг на Щатите, който е около 90% от БВП.
Това ще доведе до оскъпяване на заемите в глобален мащаб и като бумеранг ще се върне и удари Япония. Което може да предизвика колапс на държавните финанси на страната. Това, от своя страна, ще стартира неконтролируема верижна реакция на финансовите пазари в света и може да индуцира нова дългова криза - многократно по-тежка от досегашната. Днешните проблеми на Гърция и Ирландия ще изглеждат като детска игра в сравнение с тази катастрофа, която може да доведе до разтапяне на ядрото на световната икономическа и финансова система и дори до нейния колапс.

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 1356

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 2746

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 2108

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1332

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1321

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ