Палитра
"Синтез" между изкуството на две страни
Индонезийски и български текстил, артефакти и бижута показва РИМ в столицата
/ брой: 137
Рeгионалният исторически музей в София представя изложбата "Синтез" - индонезийски и български текстил, артефакти и бижута. Тя се организира от посолството на Република Индонезия в България със съдействието на музея. Експозицията гостува в зала "Временни изложби" до 30 август.
Експозицията е част от поредицата "Чудесата на Индонезия". Основната идея е представянето на съществуващи сходни точки между изкуството на Индонезия и България както в исторически аспект, така и в съвременността.
Първата част включва текстил и тъкани от Ява, Суматра, Бали и Източна Нуса Тенгара с различни техники на изработка: тъкане, батик (използва се восък при рисуването на тъкани), тай-дай (връзват се отделни части на плата или преждата, за да не абсорбират боите, с които се обработва). В мотивите е вложен философски смисъл, а боите са ярки и естествени.
Друга част показва индонезийски бижута, изработени от злато, сребро и дърво. Те са от различни периоди - най-ранните са от IX в., а най-късните - от XIX в. На част от бижутата са потърсени паралели сред подобни предмети с български произход. Изложбата "Синтез" представя още редица образци на изкуството - скулптура, мебели, маски, облекло, кукли за традиционен индонезийски театър, предмети от индонезийския бит. Характерният стил на богато украсяване се предава от поколение на поколение.
Сред експонатите могат да се видят още дървен скрин за лекарства от Суматра; стол за обрязване; дървени кукли "клитик" за куклен театър XVII в.; церемониални племенни тъпани; носилка за бебе с мъниста от племето Даяк и др.