12 Ноември 2024вторник22:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България.

Полша почете Грюнвалдската битка

Навършиха се 600 години от разгрома на рицарите от Тевтонския орден от обединените славянски войски

/ брой: 189

автор:Дума

visibility 1805

Крум Лазаров*

В средата на юли братска Полша отбеляза тържествено победата при Грюнвалд. Преди шестстотин години обединените войски на Полша, Литва, Русия, Чехия, Моравия, Сърбия и Татария нанасят съкрушителна победа над тевтонските немски войски. Години наред, осъществявайки доктрината (Drang nach Osten) "натиск на изток", тевтонските рицари с огън и меч се опитват да завладеят славянски земи. С решаващата победа на обединените славянски войски преди шестстотин години се слага край на тези набези.
Започнало като регионална инициатива, отбелязването на кръглата годишнина в Полша скоро става всенародно движение. Един от главните инициатори за отбелязването на тази победа бе и Полският славянски комитет с председател Болеслав Тейковски. По покана на Полския славянски комитет представители от почти всички славянски страни, включително и от България, взеха участие в това забележително събитие. За няколко дни Грюнвалдското поле събра над половин милион поляци и представители от другите славянски страни. При откриването на тържествата президентът на Полша Бронислав Коморовски подчерта колко е важно и сега единството на славянските народи.
Заедно с другите официални делегации представителите на славянските организации начело с президента на Междунардния славянски комитет Ян Минарж положиха венец и се поклониха пред паметта на загиналите воини. Специално подготвени групи, облечени в рицарски доспехи, възстановиха Грюнвалдската битка. Стотиците хиляди присъстващи аплодираха бурно участниците в това впечатляващо представление и въпреки над тридесетградусовите жеги, в своите железни доспехи, докрай възпроизведоха Грюнвалдската битка.
Много впечатляващо беше и участието на хиляди млади хора в тези тържества. България има какво да се научи от своите полски приятели и то е как трябва да се възпитават младите хора в патриотизъм към страната си, като се отбелязват важните исторически събития. Разбира се, победата при Грюнвалд не може да не се свърже и с нашата съвременност. В приетото от Международния славянски комитет Грюнвалдско обръщение се отбелязва: "Изчезва правдата за това, че геноцидът над славяните продължава много столетия, че славяните с кръв са лишени от коренните си земи. Напомняне за това е съвпадението на шестстотингодишнината от победата при Грюнвалд и шестдесет и пет годишнината от великата победа на Съветския съюз и неговите съюзници от антихитлеристката коалиция над фашистка Германия. Втората световна война беше продължение на спирането при Грюнвалд на натиска на изток. Още веднъж обединеното славянство с цената на огромни загуби спаси себе си и много народи от планирания геноцид и спря поредния кървав марш на Германия на изток".
Поуките от Грюнвалдската битка остават актуални и сега, защото в глобализиращия се свят всяка нация се стреми да запази своите национални ценности, а славянските народи, като съставна част на обединена Европа, също трябва да запазят своята душевност, бит, култура и национална идентичност.

* Авторът е секретар на Славянското дружество в България



 

Българинът готов да похарчи средно 531 лв. на Черния петък

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 216

Индустрията ни с първия ръст от 20 месеца

автор:Дума

visibility 907

/ брой: 216

Бюджет с 3% дефицит и пакет от мерки ще внесе служебната власт

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 216

Над 17% от работещите в ЕС са били с временни договори

автор:Дума

visibility 759

/ брой: 216

Кремъл отрече за разговор Тръмп-Путин

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 216

В РСМ очакват скоро промени в конституцията

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 216

Вотът на доверие към Шолц преди Коледа

автор:Дума

visibility 858

/ брой: 216

Преходният съвет на Хаити уволни премиера

автор:Дума

visibility 809

/ брой: 216

Изолация и безсилие

автор:Александър Симов

visibility 733

/ брой: 216

Да направим крачка назад, за да вървим три напред като общество

автор:Дума

visibility 1035

/ брой: 216

България се нуждае от връщане на държавността

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 216

Време е Борисов и Пеевски да бъдат изолирани от властта

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 216

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ