Медии
От СБЖ са притеснени от новия медиен закон на ГЕРБ
Eвродирективата се тълкува превратно и ще бъде използвана да се озаптят всички медии, предупреждават от съюза
/ брой: 77
С отворено писмо до президента, премиера, председателя на НС, парламентарно представените партии и редица посолства от Съюза на българските журналисти изразяват безпокойството си от анонсираното подготвяне на нов медиен закон. Както ДУМА вече писа, ГЕРБ оправдаха бързото пробутване на идеята си с европейската Директива за аудиовизуалните медийни услуги, която бе приета през ноември м.г. От СБЖ отбелязват, че промени са необходими, но това не бива да става прибързано и на тъмно, и настояват в подготовката да участват техни представители и авторитетни журналисти. Те са удивени, че техен представител не е поканен да участва в създадената към Министерството на културата работна група, която да изготви проекта за нов закон за медиите. Няма информация в комисията да са поканени и издатели, главни редактори и изявени представители от гилдията.
"Всичко това ни кара да бъдем подозрителни относно замислите на властта. Слушаме нейни представители във връзка с подготвяния закон да говорят за необходимостта от "реален контрол" върху медиите, "да се контролира докъде може да стигне тази свобода", за съхраняване на "хигиената в обществото". С други думи, готви се въвеждане на цензура", подозират в съюза. Оттам се опасяват, че евродирективата се тълкува превратно и ще бъде използвана като повод да се озаптят не само електронните, а на практика всички медии, защото вече почти всеки вестник има и електронен сайт.
"Влиза в удобна употреба и поводът за борба с т.нар. фалшиви новини. Искаме отново да припомним, че това понятие все още не е ясно и точно дефинирано, но вече активно се използва като бухалка на властта в много страни срещу неудобните медии, които разпространяват информация, която не се харесва на елитите. Явно е, че и нашите управляващи се изкушават да прибягнат към същия опит. За тяхно оръдие служи и Съветът за електронни медии, чиято същност, структура и функции в годините бяха коренно изопачени. Не е случайно, че именно СЕМ сега най-активно размахва плашилото на фалшивите новини и е пръв радетел за такива законови промени, които да са угодни на властта", възмущават се от СБЖ.
Синдикалната организация смята, че е необходимо е да се защитят трудът и отговорната професия на журналиста, да се подобри неговото социално положение в обществото, за да не мизерства, да му се даде възможност да изразява наистина свободно своята гражданска позиция, а не да се съобразява с политическите прищевки на властимащите и на своите издатели, които често са под контрола на властта, която използва за целта най-разнообразен инструментариум. От СБЖ припомнят, че преди около 3 г. официално внесоха в НС предложения за законови промени в тази насока. Идеите им обаче "потънаха в архивите", докато отново по спешност и без обществено обсъждане бе приет т.нар. "закон Пеевски", който съюзът определя като връх на демагогията в отношението на властта към медиите.