03 Ноември 2024неделя23:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Някои въпроси около вота в чужбина

Тези избори струваха на хазната с 5 млн. лв. повече, колко ще струват следващите?

/ брой: 237

автор:Галя Кларк

visibility 2229

Цялото население страда от резултатите от изборите, всеки по различни причини. С пълно основание обаче всеки се пита и докога така ще я караме - с ниска избирателна активност и в България, и в чужбина. Междувременно възникнаха и други питания. За държавния харч за изборите. И тук не включваме субсидиите на партиите, които успяха да спечелят места за депутати.
Изборите струват почти 26 млн. лв., с цели 5 млн. лв. повече от предишните, стана ясно от публикувани данни в българската преса. Тези за Европарламента струваха близо 2 млн. лева по-малко (23,8 млн.). Предсрочните избори за НС миналата година бяха още по-евтини - 21 млн. лева. С промените в Изборния кодекс депутатите заложиха нови дейности и това оскъпява вота, оправдаха се те. Цели 5 милиона повече! А колко ще струват следващите, питат избиратели и данъкоплатци. Редно ли е така ангро да се харчи, при положение, че у нас изборите съвсем не са на 4 години, а вече година през година?
Как са използвани тези 5 млн. лв.? ЦИК увеличила с 20 лв. заплащането на членовете на секционните избирателни комисии. Шефовете на СИК получили еднократно по 91 лв., а членовете на комисиите по 75 лв. Други 50 000 лв. са отишли за членовете на районните избирателни комисии. ЦИК е поискала и повече пари за медийни пакети за партии и коалиции.
Тази година бяха открити двойно повече секции в чужбина - 428, в сравнение с миналата година (211). Само във Великобритания бяха 41 - с 30 повече от миналата година. Това бе втората държава след Турция с най-голям брой секции. Причината беше, че докато миналата година секция в чужбина се откриваше срещу 100 заявления, тази година 40 бяха достатъчни. Въпреки тези усилия да се свият критериите, за да може повече хора да гласуват, огромна маса българи на Острова не гласува. Иначе в интернет се създаваше илюзия, че се гласува повече, отколкото в България, заради публикувани снимки на опашки пред секции в Лондон.
При това решение да се открият много повече секции очевидно е желанието да се похарчат повече пари. Очевидно е, че в посолствата не достигаха хора, които да бъдат изпращани в съответните градове. При изборите в чужбина партиите често нямат представителство в огромната част от изборните комисии, за разлика от тези в България. В комисиите влизат доброволци, които трудно се намират. Мнозина са дълбоко разочаровани от миналите избори и не дойдоха до урните на този вот. Българите в чужбина може и да работят здраво, но не са възприели особено доброволстването като принцип, все мислят, че хората в комисиите имат някаква голяма далавера, щом се ангажират. Истината е, че нямат. По-скоро организаторите доброволци губят солидна част от личното време в имейли и телефони с Външно в процеса на откриване на секция.
Също така обаче истина е, че министерството похарчи

страшно много пари по откриването на секциите

за наем на зали и командировани чиновници. Би било добре, ако Министерството на външните работи публикува подробно как са похарчени получените за изборите средства.
За организация на вота зад граница имало международен пресцентър. Според публикации в медии Външно е получило 1.2 млн. лв. при 710 000 лв., дадени на парламентарните избори през 2013-а, и 900 000 лв. отчетени разходи на евровота. Появиха се твърдения, че министерството е изпратило над 900 души от София в чужбина. Добре би било МВнР да даде гласност колко хора са командировани, къде и на каква сума възлизат техните разноски. 
Секциите се ръководят от доброволци, но съвети за организацията и надзор получават от посолството. Задължително във всяка секция има поне по един пратеник от посолството или директно от България. Да вземем например английския град Норич. Миналата година там за пръв път беше открита секция. Посолството командирова двама сътрудници. Доброволци организатори намериха безплатна зала. Тази година дойде пратеничка от външното министерство в София. Поразително е, че министерството отделя 500 паунда бюджет за двудневно наемане на зала, в която да се проведат изборите. Тъй като безплатната зала не можа да се ползва по независещи от доброволците причини, министерството плати 400 паунда за зала в скъп хотел. Можем само да си представим колко скъпи зали в хотели са били наети във всички страни, където се откриха допълнителни секции в изобилие. При положение, че има и доста по-евтини зали към училища например. Съвсем не е ясно дали има политически мотив в тези харчове. Възможно е и да има хора, които са си правили тънки политически сметки. Очевадно е обаче, че държавата си хвърля парите на вятъра, харчи с широки пръсти и после се оплаква, че няма пари в бюджета.
Избирателите се питат докога ще пада прагът за секция - нима на следващите избори вместо 40, вече ще е достатъчно да се регистрират 20, 10, 5 души? А може би навсякъде, където има и един българин, ще се разкрие секция, специално за него? Във времена, когато българското население живее в недостиг, хиляди левове бяха похарчени за самолетни билети, наеми на скъпи зали, командировъчни на кадри от София. А можеше тези пари да бъдат разпределени за нужди на най-уязвимите слоеве от населението.

 

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2586

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 2373

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 2322

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 2378

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 2356

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 2114

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2828

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 3132

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 2569

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 2487

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ