Не са достатъчни морфинът и палиативните грижи за онкоболните
/ брой: 109
Аида Ованес
"Няма морфин и палиативни грижи, защото не са финансово интересни. За какво качество на живот говорим, след като нямаме морфинови таблетки, а за един месец те струват 15 лева?" Това каза доц. Николай Йорданов, член на УС на Асоциацията за палиативни грижи в България, по време на на форум под наслов "Онкологията в България - действителност и нужда от промени", организиран от "Индекс на болниците". По думите на доц. Йорданов у нас са внесени 94 кг морфинов еквивалент (по данни от 2014 г.) при необходими над 1000. Той поясни, че близките на онкоболни купували обезболяващи от Гърция за 12 евро опаковката.
Най-малко е застъпен един от най-важните елементи в лечението на раковоболите - палиативните грижи. През 2021 г. НЗОК е платила за тази дейност на 1657 души в 16 лечебни заведения. Най-много са обгрижени в КОЦ-Враца и в "Св. Марина" във Варна. За сравнение през 2020 г. палиативни грижи, финансирани от НЗОК, са получили 1789 души в 17 лечебни заведения.
"Липсват национални ръководства, основани на доказателства, върху които лечебните заведения би трябвало да градят своите диагностични и терапевтични алгоритми. Т.е., никой не знае въз основа на какво се диагностицират и лекуват пациентите", коментира доц. д-р Димитър Калев, председател на Съвместната онкологична национална мрежа.
Общо в 42 онкоболници през 2021 г. у нас се провежда лечение, като от 2015 г. са се увеличили с 26. Към момента само в 23 се провежда лъчелечение. Един от най-модерните методи на лъчетерапия - радиохирургия, се извършва в 11 болници. През миналата година у нас има 69 000 диспансеризирани пациенти.