31 Август 2024събота21:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Майки и бащи се опълчват срещу забавачката

Задължителното предучилищно образование за 5-годишните е грубо потъпкване на родителски права, смятат неправителствени организации

/ брой: 170

автор:Дума

visibility 2958

Родителите искат ранното детско образование от пет години да не бъде задължително, а препоръчително. Това се изтъква в отворено писмо до Народното събрание от неправителствени организации, съобщиха представители на гражданското сдружение "Асоциация общество и ценности". Законовата промяна за задължителната подготовка в училище беше приета на първо четене миналата седмица от депутатите.
В писмото се настоява да не се увеличават глобите за родителите, които не пускат децата си на училище. Родителите са дискриминирани и държавата обявява монопол върху образованието на децата, коментира Стоян Георгиев от гражданското сдружение. Според него със законовото изменение родителските права се потъпкват грубо, а е важно хората да имат възможност да отглеждат децата си в домашна среда.
Георгиев цитира проучвания, които показват, че когато децата прекарват повече време с родителите си в ранна детска възраст, са по-стабилни психически. Той възрази срещу мотивите на промените, че с ранното предучилищно образование децата ще се социализират по-добре. Най-естествената социализация за детето е с неговото обкръжение - с родителите, сестрите, братята, отбеляза той. Георгиев посочи, че в повечето европейски страни има предучилищно образование от ранна възраст, но там то не е задължително. Осъществява се от родителски кооперативи или чрез алтернативни образователни методи извън училище. Измененията ще натоварят допълнително държавния бюджет в условия на криза, смята още Георгиев.
Според Теодора Колева от "Форум за съвременно образование" ранното обучение няма да помогне за интегрирането на децата от ромския етнос, каквато цел имат поправките. По нейно мнение държавата трябва да осигури образованието на децата вътре в самата общност.

Еврото идва у нас най-рано през 2026 г.

автор:Дума

visibility 1030

/ брой: 166

Данъчни проверяват българи със скъпи имоти

автор:Дума

visibility 978

/ брой: 166

Павел Дуров пуснат под гаранция

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 166

Мицкоски разчита на диалог със София

автор:Дума

visibility 1118

/ брой: 166

„Татнефт“ дава петрол на Унгария и Словакия

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 166

Накратко

автор:Дума

visibility 3025

/ брой: 166

Да спасим БСП от хаоса

visibility 1562

/ брой: 166

Българският Сорос

автор:Иван Генов

visibility 1918

/ брой: 166

Престъпно

visibility 2972

/ брой: 166

Фейсбук е налагал цензура по време на пандемията

автор:Дума

visibility 1017

/ брой: 166

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ