28 Юни 2024петък17:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Левът стана на 130 години

/ брой: 126

автор:Дума

visibility 4240

На тази дата през 1880 г. влиза в сила Законът за правото на рязане на монети в Княжество България, с който българският лев с подразделението си "стотинка" е определен за национална парична единица. Сеченето на монети в България датира от 1218-1240 г., когато за първи път по времето на цар Иван Асен II върху монетите е изписано името на български владетел. На 28 май 1880 г. се провежда заседание на Второто обикновено Народно събрание, завършило с приемането на Закона за правото на рязане на монети.
Първо Стефан Стамболов настоява паричната единица да носи наименованието "франк", а неговите подразделения "сантим", по примера на Белгия. Д-р Иван Богоров предлага думата "свободник". В крайна сметка надделява мнението на депутата Йосиф Ковачев за наименованието "лев". Първите монети от по 2, 5 и 10 стотинки са медни и са отсечени в Монетния двор на Бирмингам, Англия през 1881 г. През 1894 г. е пусната и първата златна българска емисия на монети с номинална стойност 10 и 20 лева. Те са сечени в Австро-Унгария. За отсичането на всички монети до 1951 г. са използвани различни европейски монетни дворове. През 1952 г. е създаден Българският монетен двор и оттогава всички емисии разменни монети се изработват в него.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 959

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 351

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 234

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 290

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 324

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 306

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 324

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ