Ателие
Космическата стихия във фигури и форми
Авторката на изложбата "Урания" - Галина Александрова-RED, ни потапя в чудния свят на музи, планети и вселени
/ брой: 96
Надежда УШЕВА
Великотърновската художничка Галина Александрова-RED, след петгодишно отсъствие от софийската арт сцена, открива новата си изложба "Урания" в столичната галерия "A Cube Contemporary" на ул. "Любен Каравелов" 9. Датата е 26 май, четвъртък. Вернисажът е от 17 до 20 ч.
Урания често се свързва с универсалната любов. Урания е музата на астрономията, геометрията и поезията. В превод означава небесна. Тя наследява силата и мощта на баща си Зевс и красотата и грациозността на майка си Мнемозина (богинята на паметта). Картините продължават интересите ми към огромните и неизмерни пространства - галактики, вселени, космосът, разказва за ДУМА авторката. Пространствата, пълни или празни с вакуум или енергия, ме карат да съм любопитна. В тази експозиция обаче съм доста по-конкретна, защото някои от картините ми са със заглавия "Уран", "Марс", "Етерен вятър", "Урания"..., обяснява Александрова. Това е моята космогония, в която пресъздавам света с кристална чистота, с любов и с вътрешна азбука, тълкуваща всички тайни, допълва с усмивка художничката.
Представените картини са в характерния за нея абстрактен стил и са с разпознаваемия й почерк на живописване. Гостите и всички любители на изобразителното изкуство ще имат възможност да видят мисловните структури на авторката, енергия и топла светлина. Творбите се отличават с движение и със собствен живот, защото абстракцията е пътят на душата, твърди Александрова, която мнозина вече познават като RED. В мистиката и силата на забележителните колоритни фигури и форми зрителите ще могат да се убедят сами до 16 юни, докогато продължава изложбата в изцяло реновираното от арх. Енил Енчев помещение.
Александрова е завършила Националната художествената гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа" в Трявна, откъдето излиза като интериорен дизайнер през 1988 г. Получава степента Магистър графика на ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", факултет "Изобразителни изкуства". Моден дизайнер е на ВТУ, Свободен факултет. Член е на Представителството на СБХ във Велико Търново. Има 20 самостоятелни изложби. Участва в много чуждестранни и наши експозиции, международни и национални арт симпозиуми и биеналета, сред които "Национални награди "Алианц България", "Биенале на малките форми в изобразителното изкуство" в Плевен, Национална изложба "Градски пейзаж" в Шумен, Национално триенале "В. Търново - пространство за вдъхновение". Работи в областта на абстрактната живопис. Нейни творби са притежание на галерии и частни колекции в страната и чужбина, най-много има в Румъния, Русия, Германия, Франция, Англия, Белгия, Сърбия и Северна Македония. Живее и твори във Велико Търново.
Изкуството е пристан за спасение на душата
- Г-жо Александрова, откривате изложба в момент, в който хората са зажаднели за нещо добро и красиво. Как Ви хрумна идеята точно върху тази приказна тематика?
- Заглавието се роди по много интересен начин. Рисувам и в един момент поглеждам - цялата продукция за изложбата, ориентирана в синьо-зелената гама. Викам си: Какво правя? Само студени картини ли ще има в галерията? Гледам палитрите - и трите във веридон, тюркоаз, кобалтово синьо, пруско синьо... Решавам, че трябва да направя и категорично топли платна, но не можех да повярвам защо така се получи и как се увих в този студен воал. Обичам астрономията и астрологията. Веднага отворих съответните сайтове и видях, че сме в Слънчево затъмнение и не какво да е, а Ураново. Слънце, Земя и Луна са в съвпад с Уран. Зачетох за планетата Уран и разбрах, че е най-студената планета от системата ни и е в синьо-зелен цвят. Името Уран - на Бога на небето от гръцката митология, свързах с Урания, която е негова внучка и муза на астрономията и геометрията. Така потънах в старогръцките легенди за богове, дали имена и на планетите, и на космическите явления. През цялата подготовка на изложбата имаше небесен спектакъл. Разбира се, за равновесие на експозицията нарисувах и доста червени картини, свързани с Марс.
- Смятате ли, че изкуството може да спаси света в трудни времена като днешните?
- За съжаление, то няма как да спаси света. Би било много лесно тогава. Изкуството е фино и деликатно, не се натрапва, няма как да победи нещо грубо и първично - ако имате предвид войната. Винаги грубостта и варварщината са унищожавали нежността и красотата. Но изкуството е убежище. То е пристан, територия на деликатността на душата, където тя да се събере в целостта си, за да оцелее. Изкуството е място за спасение на душата.
- Как разбирате, че ваша картина е достигнала до зрителя, че го е докоснала по някакъв начин?
- Аз съм привилегирована, че винаги имам жив контакт с публиката си. Да видиш блестящите очи от възхищение на зрителя или притаен и напълно потопен в атмосферата на пространствата, изпълнени с мои платна, човек, е благословия. Тогава разбирам, че съм развълнувала аудиторията си. Да даваш е по-хубаво от това, да вземаш, а аз раздавам емоция и съответно - публиката ми я връща.
- Казвате, че сте започнали да рисувате на улицата, пълна с хора и енергии. Днес се радвате на собствено ателие, където давате живот на творбите си. Това ли е пътят, който един художник трябва да извърви, за да успее?
- Не знам отговора на въпроса как се успява. Аз вървя по трудния път. Започнала съм 7-годишна от детска школа по рисуване, като съм минала през Художествената гимназия и после през университета на Велико Търново, магистър графика съм. Следва всичко останало - работа, експерименти, участия в изложби и арт симпозиуми. Успехът е следствие, не е по подразбиране. Да работиш това, което обичаш, е успех! Да!
- Какво ви предстои в скоро време?
- Тази година е пълна с много изложби. Март и април открих експозицията "Адреналин" във варненската галерия "Ларго". Сега очаквам с интерес софийското ми представяне на "Урания". Наесен, през септември, съм поканена в кураторски проект на Разградската галерия, а през ноември и декември ще покажа новите си платна на търновската публика в галерия "RED".