Кафето е влязло в Европа като лекарство
/ брой: 295
Първото кафе в Европа се е продавало в аптеките през 1615 г. като лекарство. Лекарство за какво - не е много ясно. Но да си спомним историята на д-р Антон Павлович Чехов. Той имал астма и заглушавал пристъпите й с кафе. Причината е, че кофеинът в кафето е сходен с теофилина - добре известно лекарство срещу астма. Кофеинът разширява дихателните пътища и подобрява симптомите на астмата.
Най-новата информация за кафето е, че умерената всекидневна консумация допринася за съхранението на еластичността на артериите в напреднала възраст. Резултатите от изследването са представени на конгреса на Европейското общество по кардиология в Стокхолм през 2010 г.
Любопитна новост в света на кафето са и зелените зърна. По традиция сме свикнали да пием отварата от добре изпечени почти черни зърна, а в действителност многократно по-голямо количество от полезните антиоксиданти се съдържа в напитката от зелените неизпечени зърна. Именно те съдържат полифеноли, които имат два пъти по-силен антиоксидантен ефект от зеления чай и екстракта от гроздови семки, които са добили широка популярност като средства, елиминиращи действието на свободните радикали и спомагащи запазването на младостта на клетъчно ниво в организма.
Полифенолите са една от най-многобройните и широко разпространени групи вещества с растителен произход. До момента са познати повече от 8000 вида. Ежедневно на трапезата ни присъстват стотици от тях, които приемаме чрез храната и напитките.