Талантите са сред нас
Сребърни чучулиги пяха за Альоша и Русия
/ брой: 284
Катя ЛАЗАРОВА
В събота в големия салон на Руския културно-иноформационен център (РКИЦ) беше галаконцертът на наградените колективи и индивидуални участници от Единадесетия фестивал на патриотичната и антифашистка песен "Сребърни чучулиги" и Осмия фестивал на фронтовата песен "Альоша".
Тази година празниците бяха посветени на 65-годишнината от победата над хитлерофашизма.
Журито, ръководено от фолклориста и музиковед проф. Михаил Букурещлиев, с членове композиторите проф. Стоян Ангелов и Кирил Икономов, и певиците Грета Ганчева и Валентина Громико присъди голямата награда на вокална формация "Орфей" от Пловдив с ръководител Виолета Ковачева.
За най-добри колективи в двата фестивала бяха отличени група "Неразделни" от Кюстендил с ръководител Весела Петрова, "Родни звуци" от Хасково с ръководител Иван Петров и вокална група към читалище в Свиленград, водена от Олга Трифонова.
Сред колективните изпълнения на фестивал "Сребърни чучулиги" награди получиха дамският хор "Средногорка" при читалище "Слънце" от Ихтиман с ръководител Петър Пешев, мъжка вокална група при читалище "Васил Левски-1904" - Велинград с ръководител Цанко Пашов и вокална група "Здравец" от Тръстеник с ръководител Живка Дойчева.
Лауреати в програмата на фестивала "Альоша" са вокална група "Пятница 13" към Военния клуб в Ямбол с ръководител Елена Каменова, хор "Демократична левица" от Бургас с ръководител Веселин Тодоров, "Руска песен" при читалище "Зора" - Сливен и вокална формация от с. Липница, Врачанско.
В класацията за индивидуални изпълнители за "Сребърни чучулиги" са Кирушка Бумбарова от Бургас, Сунай Юсеин от Велинград, Елена Димитрова и Ненка Кръстева от Перник, а за фестивала "Альоша" - Илия Желев от Пловдив, Наташа Горнишка от Сливен, Ганчо Николов от Пловдив, Ирина Стоянова от Ямбол и Ели Григорова от Пловдив.
Двата фестивала преминаха през много трудности и изпитания, но оцеляха благодарение на участниците в тях, на любовта им към песента.
Най-радостно за организаторите е, че тези песни се предават от поколение на поколение и все по-често младите хора ги изпълняват с много топлота и любов, а броят на участващите самодейни колективи се множи. Тази година през двата дни във фестивалите взеха участие 85 състава и индивидуални изпълнители. Въпреки финансовата криза те пристигнаха от всички краища на страната и за двата фестивални дни на сцената се изявиха над 850 участници, от които 30 деца! За детския раздел е обособен отделен награден фонд.
Сред децата бяха отличени Сунай Юсейн от Велинград, дуетът Георги Райков и Мартин Владимиров от София и др. Най-малката участничка е петгодишната Цветина Кръстева от гр. Перник, която получи специална награда на Организационния комитет. Отличена бе и най--възрастната участничка - Донка Славова от Карлово.
Милен Тотев получи специална награда за висок личен принос в популяризирането на руската фронтова песен.
Организатори на фестивалите са Централният, Градският и Областният съвет на БАС, Фондация "Устойчиво развитие за България", Национално движение "Русофили", Федерацията за приятелство с народите на Русия и ОНД, Софийското сдружение на приятелите на Русия "Ал. Невски" и Федерацията "Съюз на съотечествениците" със съдействието на РКИЦ, Дома на Москва в София и Агенция "Русия днес".