09 Ноември 2024събота23:43 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Розите на Готланд

Средновековна архитектура, природни чудеса и цветя през декември на най-големия шведски остров в Балтийско море

/ брой: 18

автор:Савена Злъчкин

visibility 1745

Наричат Готланд още Острова на розите. Колкото и да е чудно, предвид северното му разположение, климатът тук е толкова мек, че розите цъфтят до средата на декември. Но не само те привличат посетители. Това иначе неголямо парче суша - островът е дълъг към 130 и широк 65 км, е невероятно място, стане ли дума за исторически останки и руини. На Готланд има над 400 каменни могили от бронзовата епоха, останките на 350 корабокруширали кораба, 70 укрепления от желязната епоха и над сто руини от романски и ранно готически църкви. В главния град Висбю се намира и един от иначе не многото лабиринти по света - Тройеборг, направен от "живописни" камъни - камъни, взети от останки на сгради от първото хилядолетие. Населението на острова е не повече от 60 000 души, но негов основен източник на приходи е туризмът. Готланд е и едно от многото места, предложени да влязат в списъка на предполагаемите местонахождения на Атлантида.
Главният град е Висбю. За него се твърди, че е градът с най-добър статут на опазени исторически средновековни артефакти в цяла Скандинавия. Градът е пълен с руини на сгради още от XIII век и по-късни времена. Висбю е и място на Световното наследство на ЮНЕСКО. Сред най-известните му руини са останките от дългата 3,4 км крепостна стена Рингмурен, опасваща стария град и църковните руини и руината на църквата "Света Екатерина" Александрийска. Името на града идва от старонорвежки и означава Градът на жертвеното място. Днес е популярно място за ваканция на жителите от скандинавските страни. Някои влюбени в града го наричат с романтичното прозвище "градът на руините и розите"

 

Куполите на катедралата "Санта Мария" зад крепостните стени на Висбю

През първата седмица на юли във Висбю се провежда "Седмицата Алмедален" - важно сборище за всички, забъркани в шведската политика. Тогава представители на основните политически партии цяла седмица изнасят речи в парка Алмедален.
През август, когато туристическият сезон е в разгара си, 32-ата седмица на годината е посветена на Средновековието. По време на Меделтидсвекан (Средновековната седмица) туристите в ежедневно облекло са рядкост, превъзхождат ги по численост домакини и гости в средновековни костюми. Ботаническата градина на Висбю е създадена от обществото DBW - съкращение от прозвището "Приятели по баня" - по естество чисто мъжки клуб с филантропична насоченост. В ботаническата градина се намира и статуята на известния шведски учен Карл Линей. Тя е посветена основно на експедицията му от 1741 г. до острова, когато той открива над 100 неописани дотогава от науката лековити растения. Ученият по-късно получава благородническа титла и се нарича вече Карл фон Лине. Линей е положил основите на съвременната таксономия, смятат го за един от бащите на екологията. Именно той въвежда таксономичната система на родове, записани на латински.

Вятърни мелници и овце край Бургсвик в южен Готланд


На 15 май 1741 г. Линей тръгнал на експедиция по поръчка на Шедския парламент. Отправил се към островите Юланд и Готланд с надеждата за открития, които да дадат тласък на шведската икономика. Търсел глина за фаянс, по онова време внасяна скъпо и прескъпо. Търсел и растения за боядисване на тъкани. За няколко седмици Линей и неговите шестима студенти успели да опишат толкова много неща - от руините с рунически надписи до големия апетит на местните жители. Запознали се и с над 100 местни лековити билки, ползвани от местните знахари. Висбю му напомнял на Рим (въпреки че никога не бил стъпвал там), а на целия остров му направило впечатление огромното изобилие на птици. На малкия остров Форьо му направило впечатление, че селяните поставят бая кутии за гнездене досами къщите си. Защо ли? Много просто - хората обичали да слушат птичи песни. Открил и растение, което започнали да ползват като люцерна, която до този момент Швеция внасяла. Но глина за фаянс така и не открил.
Днес особено популярно е да се търси близостта на природата на Готланд, като се наема селска къща, било във вътрешността или покрай плажовете. За да се стигне до Готланд, се каца в Стокхолм, оттам се хваща пътят на север за Нюнашямн откъдето пък се взима ферибот за острова. Там вече може да си наемете кола, но най-разпространено е наемането на велосипед, а за семействата се предлагат специални возила с място за децата. За ден могат да се видят няколко забележителности наведнъж.
По източната част на Готланд се простират над 800 км плажове, където лятно време се радват на слънчевите лъчи знатни и обикновени шведи, както и много чужди гости. Областта Фолхамар пък е известна с уникалните скални образувания, наречени раук. Пътем на юг пред вас се разкриват зелени поля, изпъстрени тук-там с бялото на каменните стени на селските къщи. Кариерите за пясъчник са дали характерен отпечатък върху пейзажа, а Музеят на камъка ще ви поднесе в интересна беседа ценни геоложки познания. Още по на юг е носът Судрет, където се намира известната скала Хобурген - популярно място за наблюдение на птици. Но най-известните резервати за птици из целия Балтийски регион се намират на съседните острови Стора Карлсльо и Лила Карлсльо, до които изходно място е Клинтехаумн. Стора Карлсльо е вторият по старост резерват в света, където освен птици се срещат и редки видове орхидеи.
Ако се интересувате от викингите, Тофта  е вашето място. Това е викингско село, възстановено така, както е изглеждало през IX век. Тук ще поскитате между викинги, ще се пробвате, а някои и ще се научат да стрелят с лък и стрели, ще си похапнете агнешко на шиш с печен на фурна хляб, преди отново да се върнете в XXI век. Наблизо се намира и трасето за ежегодното ендуро офроад мотоциклетно състезание "Готланд гранд национал".
В северната част на острова са пещерите Лумелунда - гигантска пещерна система с прекрасни сталактити и сталагмити. Още на север лежи малкото островче Форьо - национален резерват с уникални скални формирования по брега. Форьо (Далечния остров) е като втори роден дом за шведския кинематограф Ингмар Бергман, който живее тук до смъртта си през 2007 г. Филмовите запалянковци със сигурност ще открият места от неговите филми, а "Персона" е изцяло заснет на Форьо. В скоба само ще споменем, че и Тарковски снима тук своя "Жертвоприношение". Форьо значително се отличава от Готланд. Въпреки че се намира едва на пет минути път, пейзажът тук е далеч по-застинал, пясъкът по брега по-фин, а местният диалект прилича повече на песен, отколкото на говора на Готланд. Заради красивите си каменни брегове природата, която излъчва някакъв странен абсолют, и уединените къщи, островът е предпочитано място за летуване на шведски знаменитости и политици. Всеки септември тук се провежда Фьоронатата - всичко е отворено - ресторанти, магазини, пекарници, дори фарът е отворен за гидирани посещения. Това е нощта, в която всички задължително будуват и тълпи туристи се разхождат из есенния мрак.
През лятото студенти от Готланд, които учат в университета на Упсала, се събират във Форьо, за да вземат участие в "тякатинг" - възстановяване на покрива на някоя стара ферма. Но "тякатинг" не е само работа - това е и време за празненство с традиционна местна храна и песни, докато тече общата работа. Така, както са го правели хората в далечни времена, докато задружно строели покривите си.

 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ