30 Август 2024петък19:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Я камилата, я камиларя

/ брой: 65

автор:Мая Йовановска

visibility 869

Мая ЙОВАНОВСКА


Служебното правителство върви ударно в областта на енергетиката. Особено в тази на ядрената енергетика. И не може да им се отрече, че ни изненадаха неведнъж. Последната изненада беше от миналата седмица. Когато разбрахме и то не от правителствено съобщение, а от корпоративна информация, че видите ли вече страната ни има подписан договор с чешка компания за над 30 млн. лева за смяна на ситемата за управление и защита в АЕЦ "Козлодуй". Една от най-важните функции на системата за управление и защита е аварийната защита на реактора. Та функциониращата руска система щяла да бъде заменена с чешка, заради новото ядрено гориво, което щяло да се използва от централата след няколко години.

Ако се върнем малко по-назад - същата тази власт подписа един друг договор - за доставка на американско ядрено гориво за 5-и блок в "Козлодуй". И този договор, както и онзи от миналата седмица, бяха подписани без още безопасното използване на американското гориво да е проверено и одобрено от българската Агенция за ядрено регулиране. Която е единственият оторизиран контролен орган, който може да одобрява и разрешава каквото и да е, свързано с ядрената енергетиката у нас. Да не говорим за опита и резултатите, които имат, въвелите това гориво на руски реактори. Най-малкото зло, стига работата с такова гориво да е безопасна е, че масрафът е доста по-скъп от използването на оригиналното гориво. 

Въобще последните месеци служебната власт развива бурно ядрената ни енергетика на хартия. А наистина имаме нужда от нови мощности. Даже ни сюрпризираха с нова енергийна стратегия с хоризонт до 2053 г., която набързо и без нейното обсъждане беше одобрена. Та в нея на хартия греят още цели четири нови ядрени реактора. Дето се вика - измиха си ръцете, ангажираха ни финансово с договори за все още неодобрено гориво и смяна на руската система за управление, пък после - я камилата, я камиларя.

Еврото идва у нас най-рано през 2026 г.

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 166

Данъчни проверяват българи със скъпи имоти

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 166

Павел Дуров пуснат под гаранция

автор:Дума

visibility 530

/ брой: 166

Мицкоски разчита на диалог със София

автор:Дума

visibility 476

/ брой: 166

„Татнефт“ дава петрол на Унгария и Словакия

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 166

Накратко

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 166

Да спасим БСП от хаоса

visibility 442

/ брой: 166

Българският Сорос

автор:Иван Генов

visibility 516

/ брой: 166

Престъпно

visibility 415

/ брой: 166

Фейсбук е налагал цензура по време на пандемията

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 166

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ